Galgebakken: Hul i volden skaber vej til byggeplads

Galgebakken er et meget tæt boligområde, og derfor er det sin sag at skulle skabe byggeplads til den kommende renovering af boligområdet.

Løsningen er at skabe en helt ny vej ind til Galgebakkens store grønne område ud mod Herstedvestervej. Her skal opføres en skurby, når arbejdet går i gang til januar.

Enemærke & Petersen A/S, der står for arbejdet, begyndte allerede forrige uge på at etablere den nye vej.

For at lave den, måtte der fjernes nogle egetræer, og der måtte laves hul i volden, der lukker Galgebakken inde fra omverdenen.

En del af de grønne områder vil blive asfalteret, men de vil så vidt muligt blive genskabt, når Galgebakkens er færdigrenoveret.

Nogle beboere på Galgebakken håber, at den nye lysning over mod Herstedvester kan forblive, efter at renoveringen er slut. Det vil give et flot kig.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...