Fra enkebal i Thisted til jubelkoncert i Ringsted: Kandis fejrede 35 år på scenen

Godt 550 publikummer var mødt op i kongrescenteret for at fejre 35-års jubilæet sammen med Kandis. Foto: Jens Wollesen

Godt 550 publikummer var mødt op i kongrescenteret for at fejre 35-års jubilæet sammen med Kandis. Foto: Jens Wollesen

Johnny Hansen er kommet langt siden dagene i Thisted. Meget langt. Faktisk har han og vennerne i bandet Kandis kørt, hvad der svarer til cirka 40 gange rundt om jorden på deres evige turné på de danske landeveje, kun afbrudt af koncerter i vores nabolande og en koncerttur til Sunset Boulevard i Hollywood, USA. Fredag nåede de til Ringsted.

- Der er brugt mange arbejdstimer siden vores første enkebal i Thisted, siger Johnny Hansen.

- Dengang var vi ukendte, kørte rundt i en kassebil og måtte klæde om blandt publikum før koncerten. Nu har vi flere lastbiler med udstyr, og da vi i sommers for første gang spillede på SmukFest, var der så mange, der ville ind og høre os, at politiet måtte afspærre området, siger Johnny Hansen og ryster lidt på hovedet.

Fra halbal til kongrescenter

Fredag aften spillede Kandis i Ringsted Kongrescenter. En af fem jubilæumskoncerter, der fejrer Kandis’ 35-års jubilæum, og den eneste af jubilæumskoncerterne, der foregår på Sjælland.

Ringsted var valgt, fordi Ringsted og især Benløse har en særlig plads i Kandis’ hjerter. For Kandis har spillet mange koncerter, når der var halbal i Benløsehallen. Rigtig mange.

Hvilket også var tydeligt blandt publikum, der næsten uden undtagelse var lidt grå i toppen.

Mange af de ca. 550 publikummer har fulgt Kandis siden de glade 90’ere, hvor der flød glad dansemusik fra de fem smokingjakke-klædte Kandis’er oppe på scenen, så fødderne næsten ikke kunne stå stille.

Af samme grund blev der grinet, hujet og husket, når Johnny Hansen mellem numrene fortalte anekdoter fra de gode gamle dage. Om dengang han som helt ung fulgte sin far Bjørn og bandet Bjørn og Okay rundt i Danmark, og hvordan han drømte om selv at hitte og køre Danmark tyndt.

I have a dream

- Jeg havde en drøm og fik overtalt kammeraterne på vejen til at lave et band, siger Johnny Hansen, der som 18-årig spillede sin første koncert, som startede med at turnere som 23-årig, og som har turneret lige siden.

Bandet hittede første gang med ”En ring af guld”, siden kom Melodi Grandprix-hittet ”Lonnie fra Berlin”, og i 2021 udkom filmen Kandis for Life, der blev set af 1,5 million danskere.

- Det har krævet meget arbejde at nå dertil, hvor vi er nu. Særligt i 1990’erne, hvor vi arbejdede helt vildt, før vi kom med i Dansktoppen, hvor folk lærte os at kende.

Det har gjort Kandis til det bedst sælgende danske band med i alt 56 guld og platinplader for solgte album.

Bandet Kandis er kaldt rejsende i livsglæde med deres glade, festlige, nogen siger lidt uskadelige musik, der altid frembringer smil hos publikum. Også ved jubilæumskoncerten i Ringsted.

- Jeg har mødt folk der siger, at det er bedre at gå til koncert med os end til psykolog, fordi vi skaber så godt humør, siger Johnny Hansen, der alle dage har nydt at være tæt på publikum.

Nervøs på den gode måde

Det oplevede man i kongrescenteret, hvor stemningen var både ekstatisk og nostalgisk. Også for bandet, der for en gangs skyld selv står som arrangører. Det er jo en jubilæumsturné.

- Det giver en helt anden stemning. Havde det været halbal nummer 4098, kunne vi bare køre det hjem på erfaringen, men her har jeg været meget mere anspændt og nervøs op til koncerten, siger Johnny Hansen.

- Det er lang tid siden, at jeg lige har skullet repetere sættet, før jeg gik på. Det er fedt. For det her er resultatet af 35 fantastiske år og en musikalsk rejse uden lige.

Foto: Foto:Jens Wollesen
Foto: Foto:Jens Wollesen
Foto: Foto:Jens Wollesen
Foto: Foto:Jens Wollesen

Jeg har mødt folk der siger, at det er bedre at gå til koncert med os end til psykolog, fordi vi skaber så godt humør.

Johnny Hansen, forsanger, Kandis

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...