Det begyndte på nettet med én af Danmarks mest kendte iværksættere som bagmand, men nu slår den fysiske butik om kort tid dørene op i Rødovre.
Det er legetøjskæden Kids Coolshop, der snart åbner i Rødovre Centrum. Kids Coolshop udspringer delvist af netbutikken Coolshop, der i sin tid blev stiftet af blandt andre forretningsmanden Jacob Risgaard - kendt fra tv-programmet Løvens Hule på DR1.
Butikken i Rødovre bliver Kids Coolshops 17. butik i Danmark. Derudover har kæden fire butikker i Island og Færøerne.
I forvejen er der i københavnsområdet butikker i City 2 i Taastrup og på Amager.
Butikkerne drives efter franchise-modellen, og den kommende butik har søskendeparret Christian og Charlotte Vejby fra Frederikshavn som ejere. De er samtidig de oprindelige medstiftere af Kids Coolshop efter, at de i 2016 efter en længere årrække havde været del af Legekæden, som de også stiftede i sin tid.
Artiklen fortsætter under billedet...
900 kvadratmeter
Ifølge Christian Vejby har Kids Coolshop længe næret ønske om at åbne i Rødovre Centrum, og nu er de helt rigtige butikslokaler ved Rotunden blevet ledige efter Ønskebørns lukning.
- Vi synes, at Rødovre Centrum er det bedste butikscenter i Danmark og har været det i mange år. Derfor har vi også talt i flere år om at åbne i Rødovre, og nu har vi så fået mulighed for at få en dejlig stor butik på 900 kvadratmeter. Det betyder, at vi kan have et stort udvalg af legetøj, siger Christian Vejby til Sjællandske Nyheder.
Et tidligere lagerlokale bliver inddraget til butiksareal, og det er med til at give ekstra meget plads. Ifølge Christian Vejby er det vigtigt, at der er meget at vælge mellem på hylderne, når børn og forældre shopper legetøj.
Klar til åbning
Det nye personale har sammen med ejerne gennem den seneste tid været i gang med at gøre butikken klar til åbningen i april. Allerede inden påske var det da også tydeligt, at der er en legetøjsbutik mere på vej til Rødovre Centrum, hvor konkurrenten Legekæden i forvejen holder til.
- Her i begyndelsen er man er meget fokuseret på, at det hele kører, og at personalet bliver lært op. Det går der meget tid med, og vi (ejerne, red.) er selv med til at bygge en ny butik op, for så går vi sammen med de nye folk i et par måneder. Det er faktisk noget af det bedste, man kan gøre for for at lære dem lidt om hverdagen i sådan en butik, forklarer Christian Vejby.
Kids Coolshop i Rødovre får Nicolai Nielsen, der kommer med erfaring fra store dagligvarebutikker, i spidsen som butikschef.
Den ny Kids Coolshop i Rødovre Centrum har første åbningsdag fredag den 12. april klokken 10.
