KALUNDBORG: Fremover vil XL-Byg Meredin i Kalundborg satse stort på at få klædt Kalundborg og omegns mange håndværkere på i arbejdstøj af rigtig god kvalitet, og noget som passer perfekt i størrelsen.
I spidsen for denne satsning, som allerede nu ses tydeligt i butikken, står nyansatte 41-årige Thomas Nielsen, som landede i det store byggemarked 1. november efter 10 år som butikschef hos Bech Menswear i Kordilgade og omkring 20 år i butikslivet.
– Det er et meget spændende og udfordrende job, som jeg er meget glad for at have fået. Nu skal der fuld fart på at få opbygget afdelingen, og jeg skal ud og besøge en masse arbejdspladser og håndværkere, så jeg kan præsentere vores produkter og få taget nogle mål, fortæller en glad Thomas Nielsen.
Efter at have arbejdet med habitter, fine skjorter og blazerjakker i 10 år, så er det en helt anden slags kvalitetstøj, Thomas Nielsen har fået mellem hænderne. Det er solid beklædning, som kan holde til noget, men som nu også fås med stretch. Også på området for arbejdstøj sker der en stor udvikling, og håndværkerne stille krav til beklædningen.
Service i top
– Vi skal favne bredt, og vores kunder er både de store industrivirksomheder og de små og mindre håndværksmestre med få ansatte. Alle skal have muligheden for at blive klædt ordentlig på, og jeg tør godt love, at servicen bliver helt i top, siger Thomas Nielsen.
I XL-Pro shoppen hos Meredin i Bredgade har man i øjeblikket blandt andet mærkerne Mascot og Snickers, og så er det nye svenske kvalitetsprodukt Blåkläder også på vej. Det er et mærke, som stormer frem på markedet.
– Men vi kan skaffe alle mærker, så kunderne kan bare spørge, så finder vi ud af det, siger Thomas Nielsen, som i et tidligere job også har solgt arbejdstøj.
De seneste år har arbejdsbeklædningen, og det gælder også arbejdssko og støvler, ikke fyldt så meget hos XL-Byg Meredin, men nu er man i gang med indretningen af området, så det bliver langt mere synligt i butikken, ligesom der bliver fyldt op på alle hylder og stativer, så det ender med at blive en shop-in shop.
Arbejdstøj med tryk på
– Vi er generelt med at opruste butikken, derfor er vi også i gang med at se os om efter en ny medarbejder, som kan koncentrere sig om afdelingen for el-værktøj, fortæller butikschef Morten Weise.
Butikschefen er glad for, at Thomas Nielsen nu er en del af teamet, og han er sikker på, at med nyansættelsen, så kommer der meget mere fokus på det brede udvalg af arbejdstøj, som XL-Byg Meredin kan præstere.
– Med Thomas Nielsen har vi fået en dygtig medarbejder, som kender til alt om beklædning, og det er ham, kunderne for det meste vil møde og blive betjent af i butikken.
– Vi er desuden meget fleksible i vores service overfor kunderne, og kan kunderne eksempelvis kun efter vores lukketid, så finder vi alligevel ud af det, lover butikschefen.
Thomas Nielsen gør opmærksom på, at man bestemt ikke behøves at være uddannet håndværker for at handle arbejdstøj hos XL-Byg Meredin.
– Der er masser af mennesker, som holder af at arbejde i haven, på det lille hobbyværkstedet eller andre steder i weekenden og i ferier. De skal også have noget ordentligt arbejdstøj, som kan holde til noget, og hvor der er lommer til det hele.
Og når det gælder de erhvervsdrivende, som gerne vil have deres navn og logo på arbejdstøjet, så tager Thomas Nielsen sig også af den opgave. Når tøjet bliver leveret, så er det lige klar til brug.

