Dansedronningen fylder rundt

Den tidligere verdensmester på dansegulvet og faste dommer i ’Vild med dans’ - Anne Laxholm - kunne torsdag den 14. oktober fejre sin 70 års fødselsdag.

Det populære danseikon, der bor i Rungsted med sin danse- og livspartner Hans-Henrik Laxholm, har til Billed-Bladet fortalt, at den runde dag var uden en stor fest, men blev markeret med en damefrokost i golfklubben og derefter en hyggemiddag om aftenen.

Selvom golf er blevet den store passion for standarddronningen, så har Anne Laxholm aldrig sluppet dansen, som hun begyndte til i en alder af fire år.

Udover at have været fast dommer i “Vild med dans” siden allerførste udsendelse - og nu på 18. sæson - driver hun sammen med sin mand Hans-Henrik danseskolen ’Dance Academy Laxholm’ i Kongevejs Centret i Hørsholm.

“Egentlig er vi jo pensionister, men vi er så glade for at undervise vores elever i vores dejlige studie, at vi har tænkt os at fortsætte så længe, vi overhovedet kan, siger 70 års-fødselaren til Billed-Bladet.

Anne Laxholm har tidligere udgivet selvbiografien “Giv mig et år” (2015).

Foto: Fotograf Camillahey.dk

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...