En person har mistet livet, en anden er i kritisk tilstand og en 15-årig skoleelev slap, efter omstændighederne, nådigt fra dagens skudepisode i en frisørsalon ved Islevbrovej.
Den 15-årige blev pådrog sig en skade i den ene hånd, og han er udskrevet fra hospitalet.
Den dræbte er en yngre mand, der efter skudepisoden blev erklæret død på hospitalet. Hans identitet er ikke fastlagt endnu, og de pårørende dermed ikke underrettet.
Københavns Vestegns Politi er rykket ud med den mobile politistation til Islev Torv og imens efterforsker politiet intensivt skudepisoden.
”Vi har iværksat en omfattende drabsefterforskning, og vi hører gerne fra alle, som før, under eller efter har bemærket noget i relation til episoden,” siger politikommissær Henrik Hougaard, Københavns Vestegns Politi.
Søger vidner
Politiet beder fortsat vidner henvende sig. Efter skudepisoden er to gerningsmænd i sort tøj set løbe væk mod syd ad Sommerfuglevej i retning mod Slotsherrensvej.
Politikommissær Henrik Hougaard oplyser, at efterforskningen, som endnu er på et tidligt stadie, fortsætter og skal klarlægge hændelsesforløbet og motiverne bag.
Politiet beder fortsat vidner henvende sig. Efter skudepisoden er to gerningsmænd i sort tøj set løbe væk mod syd ad Sommerfuglevej i retning mod Slotsherrensvej. Foto: Brian Poulsen
