FARUM: For 24 år siden skrev Lars Carstensen et læserbrev, hvor han foreslog en overdækning af Hillerødmotorvejen gennem Farum. Nu har han samlet et professionelt hold bag et visionsoplæg, som ændrer spillereglerne. For der skal ikke – som hidtil foreslået - bygges boliger ovenpå motorvejen, men derimod et grønt område, som skal gøre det muligt at finansiere projektet ved at sælge byggeretter langs overdækningens rekreative område.
- Det er første gang, at der fremlægges en konkret plan for overdækning af motorvejen gennem Farum. På mange måder er det en historisk dag, at vi kan præsentere løsningen på noget, som kan siges at have været undervejs i et kvart århundrede, siger Lars Carstensen, som har en god nyhed til Farums borgere.
- Den gode nyhed er, at visionsprojektet har vist, at løsningen kan realiseres uden, at det koster kommunen penge. Der skabes endda et nyt grønt byområde gennem Farum, fortæller Lars Carstensen.
Projektet har fået arbejdsnavnet ”Et samlet Farum”. Det henviser til Farums grundlæggende vanskeligheder med støjen fra Hillerødmotorvejen, men også det voldgravlignende motorvejsspors opdeling af byen i to dele.
Furesø Kommune har også gang i undersøgelser af en mulig overdækning, men i dette tilfælde er det tanken at bygge ovenpå overdækningen, hvilket stiller så store krav til konstruktionen, at prisen for 1,5 kilometer overdækning når et stykke over 3 mia. kr. Dermed skal der bygges i op til 12 etager for at finansiere overdækningen.
Lars Carstensen vil gå en anden vej. Ved et møde med en entreprenør dukkede en ny idé op. For hvad med at lave en lettere konstruktion med et grønt, rekreativt område, og i stedet finansiere projektet ved at bygge på arealerne op til motorvejen. Lars Carstensen samlede for ti måneder siden en arbejdsgruppe med arkitekt, landinspektør, ingeniør, ejendomsudviklere og politikere. Nu er tiden kommet til at præsentere projektet.
- Vi tager nogle områder, som i dag er uegnede til boliger, og gør dem til attraktive områder, hvor man gerne vil bo lige ud til at grønt område, forklarer Lars Carstensen og fortsætter:
- Vi arbejder med en let konstruktion, som vil kunne give plads til grønne rekreative områder og mindre veje til lokaltrafik, men som ikke er egnet til at bygge ovenpå. Overdækningen giver en grøn kile hele vejen ned igennem Farum og skaber en barriere mod trafikstøjen fra motorvejen. Løsningen vil samle Farum, vurderer Lars Carstensen.
Prisen for et sådan overdækning er beregnet til ca. 900 mio. kr. Arbejdsgruppen har siden fokuseret på at finansiere projektet.
- Visionsprojektet viser, at en overdækning med en lettere konstruktion kan finansieres ved salg af byggeretter langs motorvejen. Vi er ikke interesserede i at bygge mere end nødvendigt. Hvis Staten eller Kommunen spæder til med en del af finansieringen, kan man finansiere projektet ved en mindre grad af salg af byggeretter, fortæller Lars Carstensen.
Lars Carstensen rækker nu hånden ud til borgerne.
- Nu ved vi, at en overdækning af motorvejen gennem Farum kan hænge sammen økonomisk. Så nu inddrager vi borgere, de andre partier og interessenter. Det er vores håb, at det kan blive truffet en politisk beslutning, så vi kan gå videre med projektet, siger Lars Carstensen.
Det Konservative Folkeparti har kontaktet de andre partier i Furesø Byråd og vil tage kontakt til transportordførerne på Christiansborg. For nu er det tid til at opkvalificere projektet ved at række ud til alle de andre interessenter. Den videre proces er kringlet.
Formanden for Udvalget for byudvikling og bolig, Egil Hulgaard (K), forklarer:
- Projektet skal koordineres med udvidelsen af motorvejen til seks spor til Farum samt en eventuelt forlængelse af S-togsbanen til Hillerød. Derfor står vi foran et væsentligt forarbejde. Vi skal også i dialog med Vejdirektoratet og så skal vi kigge på den nationale støjpulje på 3. mia. kr., siger Egil Hulgaard.
Tre etaper
Ifølge visionsprojektet kan løsningen realiseres indenfor en overskuelig overrække.
- Vi har foreløbig delt projektet ind i tre faser, og hver fase vil have en varighed på op til fem år. Hele projektet vil således kunne realiseres på en periode mellem 15 og 20 år, siger Lars Carstensen, som gerne ser projektet realiseret i et offentligt/privat samarbejde.
- Vi lægger op til en projektmodel i form af et offentligt/privat samarbejde, hvor kommunen som part i samarbejdet indskyder byggeretter, og hvor de private bygherrer og investorer indskyder midler til den færdige motorvejsoverdækning.
Projektets finansiering er betinget af salg af byggeretter for mellem 150.000-175.000 kvadratmeter. Prisen er sat til 5.000 kroner pr. kvadratmeter.
Ole Jensen, direktør i Lundens Handelshus A/S har medvirket til visionsprojektet, og ser finansieringen som realistisk, men det vil tage tid.
- Ja, jeg er sikker på, at det er realistisk at sælge byggeretter for så mange kvadratmeter i Farum, hvis det gøres over lang tid, siger Ole Jensen, som peger på flere stærke indikatorer.
- Børnefamilierne har ikke råd til at bo i København. De er nødt til at finde billige boliger i nærheden af deres arbejdsplads. Dette projekt får en rigtig god beliggenhed, da motorvejen er lige ved siden af, men hverken bliver til at se eller høre. De nuværende borgere i Farum vil også få en mere attraktiv bolig, da man løser problemet med støjen og den opdelte by ved at lave et rekreativt område, som skaber en homogen bymidte i stedet for en motorvej, der skærer byen over i to dele, forklarer Ole Jensen, som har erfaring fra et lignende projekt ved Kirkebjerg i Brøndby.
Økonomien i projektet er beregnet af Per Korsgaard, direktør i det rådgivende ingeniørfirma Wessberg og Korsgaard A/S. Han er nået frem til en samlet pris på 889 mio. kr.
- Prisvurderingen er baseret på prisen for standard betonelementer samt erfaringer fra andre projekter. Det er det bedste bud ud fra de nuværende oplysninger. Det er fortsat i den indledende fase siger Per Korsgaard, som ser fordele i motorvejens nuværende udformning som en voldgrav gennem Farum.
- Det har en betydning, at vi ikke skal til at lave en udgravning til en overdækning. Det vil gøre det billigere, siger Per Korsgaard.
Der er opført 300 meter overdækning af motorvejen gennem Silkeborg. Her vurderede Vejdirektoratet, at prisen for en kilometer overdækning svarer til 1 til 1 ½ milliarder kroner. Men det var med et omfattende gravearbejde.
