Boligområde i Helsingør udgår af regeringens liste over parallelsamfund

Mens ét område er tilføjet på regeringens liste over parallelsamfund, der før har haft navnet “ghettolisten”, falder fire fire. Dermed forkortes listen i år fra 15 til 12 områder, og et af de områder, der udgår af listen, er Nøjsomhed i Helsingør. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Indenrigs- og Boligministeriet.

I Nøjsomhed har debatten om parallelsamfund længe kørt, efter området i 2018 figurerede på listen. Særligt var debatten også oppe, efter det kom frem, at beboere i 96 boliger skulle tvangsflyttes.

Det har imidlertid påvirket kriterierne, der fastslår, hvorvidt et område havner på listen over parallelsamfund.

Disse går på, at der tale om et alment boligområde med mindst 1000 beboere, hvor andelen af indvandrere og efterkommere fra ikke-vestlige lande overstiger 50 procent, og hvor mindst to af fire andre kriterier er opfyldt. Disse handler om beboernes tilknytning til arbejdsmarkedet eller uddannelse, andelen af dømte beboere, andelen af beboere, der kun har en grunduddannelse samt en sammenligning af indkomstniveauet sammenlignet med resten af regionen.

Samme kriterier er der tale om, hvad angår listen over “forebyggelsesområder” - her må andelen af indvandrere og efterkommere fra ikke-vestlige lande dog ikke overstige 30 procent, og på denne liste finder man Vapnagård i Helsingør. Det er første gang, den officielle liste over forebyggelsesområder offentliggøres.

Indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad Bek (S) udtrykker dog overordnet stor begejstring i pressemeddelelsen:

– Det er fantastisk positivt, at den gode udvikling fortsætter i så mange områder. Det er fjerde år i træk, at antallet af parallelsamfund falder, og vi ser dermed fortsat effekten af parallelsamfundspakken slå igennem. Kommuner og boligorganisationer kan være stolte af deres målrettede indsats, som er med til at sikre, at alle børn får de samme muligheder, uanset hvor de vokser op, udtaler han blandt andet.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...