Krybdyr-entusiast fandt den forsvundne kvælerslange

Den pytonslange, som siden i fredags har huseret på det gamle stadionområde i Holbæk, er nu fundet og har fået et nyt midlertidigt hjem hos en lokal krybdyrs-entusiast.

Slangen blev opdaget fredag formiddag af en kvinde, som luftede sin hund. Hun alarmerede politiet, som dog ikke kunne finde slangen af i området, hvor der også er mange gemmesteder.

Men mandag eftermiddag gik to mænd på jagt efter slangen i området ved Borgmestergårdsvej. Og de fandt den ved 15-tiden, hvorefter de meldte deres fund til politiet.

- I hvert fald den ene af dem ved en del om krybdyr. Han identificerede den som en kongepyton på cirka en meters længde, fortæller Martin Bjerregaard, som er kommunikationsmedarbejder hos Midt- og Vestsjællands Politi.

Slangen tog den ene af mændene med hjem. Han har i forvejen flere terrarier, og han meldte til politiet, at han godt kunne huse slangen indtil videre.

- Så nu mangler vi bare den rette ejer. Vedkommende skal blot henvende sig til os, så formidler vi kontakten, siger Martin Bjerregaard.

Kongepytonen er ikke giftig, men tilhører familien af kvælerslanger.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...