Den grønne klumme: Fjerdeklasserne på Stavnsholtskolen planter et bedre miljø

Træer og buske fik de bedste betingelser, skriver kommunens grønne guide

Træer og buske fik de bedste betingelser, skriver kommunens grønne guide

Maj-Brit Petersen, grøn guide i Furesø Kommune (tekst foto)

grøn Der var en ivrig snak og megen gå-på mod, da alle 4. klasseelever fra Stavnsholtskolen tog imod planter, spader, vandkander og trillebør en grå mandag formiddag - nu skulle skolen gøres grøn!

Med kyndig vejledning af Mikkel Andersen fra "Din Natur" blev eleverne instrueret i, hvordan de skulle planter, således at træer og buske havde de bedste betingelser for at gro - og så gik eleverne ellers i gang. Der blev plantet frugttræer, bærbuske og rabarbere, som eleverne håber på, vil vokse sig så store inden næste år, at eleverne kan bruge frugterne i madkundskab.

I dagene efter arbejdede eleverne videre med planter og kredsløb: De lavede "En verden i glas", hvor de plantede små stiklinger i glas, som de lukkede. På den måde lavede de et mini-kredsløb, hvor planten om dagen producerer CO2 og om natten ilt. Eleverne lavede også "Karseforsøg", hvor de såede karse i en bakke med vat og ovenpå lagde en mursten. Når karsen vokser op, vil den have så mange kræfter, at den kan løfte murstenen!

Endelig tegnede og skrev eleverne plante- og plejevejledninger til træerne. På den måde får de formidlet videre, hvordan de flotte træer skal plantes og ikke mindst plejes. Disse flotte plante- og plejevejledninger er ikke blot til eleverne selv - de vil blive kopieret og uddelt sammen med de træer, som deltagerne i Miljøløbernes affaldsevent kan erhverve sig til. Affaldseventen finder sted den 29. marts kl 11 ved cykelparkeringen i krydset mellem Stavnsholtvej og Frederiksborgvej og alle er velkomne.

Klummen er et udtryk for skribentens holdning. Red.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...