Ishøj By Center er fortsat åbent, men sikkerheden er i højsæddet

Ishøj: Mens en masse kommunale funktioner lukker ned, er det fortsat muligt at shoppe i Ishøj By Center.

- Vi holder Ishøj Bycenter åbent, men der kan være enkelte butikker, som selv har besluttet at holde lukket, lyder det i en skrivelse fra centrets ledelse.

De fortæller, at centret og ejerne fra Danske Shoppingcentre følger situationen tæt og er i løbende dialog med de relevante myndigheder.

Men fordi centret har Bilka, som handler fødevarer, kan det ikke sådan lukkes ned:

- Af den årsag vil vi, så vidt det er muligt og i tråd med myndighedernes anbefalinger, holde centret åbent, lyder det i meddelelsen.

Arrangementer i centret aflyses, og andre forholdsregler som ekstra rengøring, håndsprit og at sikre, at man ikke er for tæt på andre personer, overholdes.

- Vores kunder og deres sikkerhed er i højsæddet, og derfor tager vi de nødvendige forbehold, skriver de.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...