Madpakkerne fik konkurrence mandag på Marievangsskolen, hvor folkene bag den store skolefodboldturnering Spar Nord Cup slæbte hele 1200 flødeboller ind i det centrale samlingslokale på skolen.
Anledningen var at Marievangsskolen ikke nøjedes med at blive den skole, som vandt flest rækker ved turneringen i Antvorskovhallen, men også løb med den store heppepokal. Hvilket udløser flødeboller til hele skolen.
- Vi indkøber 1200, for vi kan aldrig vide, om pokalen bliver vundet af Antvorskov Skole, der har det antal elever, fortalte Paw Nielsen fra B73, der sammen med John Juul Jensen fra Sportigan står for at arrangere stævnet.
På Marievangsskolen er der »kun« 700 elever, så her var der ihvertfald rigeligt.
På skolen er det Sebastian Nord Hedemand, der har stået for holdene og organiseret heppekoret, som med succes fik heppet spillerne fra skolen frem til succes.
Viceskoleleder Jørgen Lyck Elsborg sørgede for at alle de vindende hold blev hyldet foran kammeraterne. Dog med undtagelse af drengene fra 9. klasse, der var optaget af prøver, og derfor ikke deltog i det fælles arrangement.
- I har spillet rigtig gode kampe, og så har I været rigtig gode til at heppe, sagde viceskolelederen, der glædede sig over det flotte resultat for skolen i vestbyen, som jo har stolte traditioner indenfor fodbold.
Blandt andet vandt skolen Ekstra Bladets Skolefodboldturnering tilbage i 1993.
Og skolens elever var også dirigeret af viceskolelederen gode til at fejre heppepokalen. Det skete med en islandsk inspireret hyldest, hvor hænderne taktfast blev klapppet mod hinanden over hovedet, mens det blev råbt HUH, HUH.
Den hyldest fik Paw Nielsen og John Juul Jensen til at hive mobiltelefonerne frem og filme løs.
De to ser gerne, at der bliver endnu mere stemning og følelse af fællesskab omkring skolestævnet. Blandt andet med bannere.
Efter at alle havde fået deres flødeboller, talte de med viceskoleleder Jørgen Lyck Elsborg om, at de til august ville komme forbi skolen og tage en snak om mulighederne for eventuelt at bruge nogle formningstimer til at lave bannere til skolefodboldstævnet.
- Vi vil jo gerne have, at stemningen bliver ligesom dengang vi selv deltog, lød det fra de to herrer.
Skolefodboldstævnet havde i øvrigt disse vindere:
Piger 4. klasse Antvorskov Skole.
Piger 5. klasse Dyhrs Skole.
Piger 6. klasse Marievangsskolen.
Piger 7. klasse Antvorskov Skole.
Piger 8. klasse Dyhrs Skole.
Piger 9. klasse Nymarksskolen.
Drenge 4. klasse Marievangsskolen.
Drenge 5. klasse Dyhrs Skole.
Drenge 6. klasse Marievangsskolen.
Drenge 7. klasse Nymarksskolen.
Drenge 8. klasse Nymarksskolen.
Drenge 9. klasse Marievangsskolen.