Der var stor glæde blandt de forholdsvis få fremmødte (corona-restriktioner var årsagen), da første spadestik blev taget onsdag til senioregnede udlejningsboliger på Hjørnegrunden og Stensmosegrunden.
"Nu er vi i gang!", sagde en begejstret borgmester Steen Christiansen.
Og netop det der med, at Albertslund efter så mange års snak frem og tilbage for og imod senioregnede boliger nu omsider kan skabe boliger til seniorerne, det har stort betydning.
En gammel gård
Spaderne blev stukket i jorden på grunden, hvor Stensmosegaard engang lå. En gammel gård, med en lade, hvor Teaterladen lå og rummede først egnsteatret Turnus og siden Albertslund Amatørscene, en biblioteksfilial, en lokalhistorisk samling, et dagplejecenter.
På Hjørnegrunden lå Hjørnegarden, som en gang gav rum til Albertslund Rideskole.
Men det er alt sammen historie. Grundene er ryddet, der er planeret og gjort klar til at bygge boliger for seniorerne.
David Ernst-Sunne, direktør for ejendomsinvesteringsselskabet Propreco, og borgmester Steen Christiansen, satte spaderne i jorden.
Det skal der bygges
Byggeriet er et samarbejde med Propreco og Koncenton med Gråkjær Erhverv som totalentreprenør.
Propreco har stået for udviklingen af konceptet for seniorboliger og er udvikler og bygherre på de konkrete projekter.
Gråkjær står, som ved flere tidligere projekter, for byggefinansieringen på begge sager.
De to aktuelle projekter består af "Hjørnegrunden", hvor der opføres 38 seniorboliger på i alt ca. 3.000 m2, og "Stenmosegrunden, hvor der opføres 44 seniorboliger på i alt ca. 3.400 m2 samt et fælleshus. Desuden udføres grønne områder og belægningsarealer begge steder.
Klar til næste sommer
Byggerierne forventes klar til indflytning i løbet af sommeren 2021. Allerede fire måneder før forventet indflytning, vil der blive åbnet for prøvehuse begge steder, så man kan se, hvordan boligerne kommer til at se ud, inden man flytter ind eller inden man bestemmer sig.
Der er p.t. 300 på interesseliste, lyder det fra Propreco. Men underdirektør,Peter Sinclair, slår fast, at det kun er en interesseliste og ikke en decideret venteliste med anciennitet mv.
"Alle interesserede vil som udgangspunkt blive tilbudt at leje bolig. Med andre ord først til mølle, når byggerierne er tæt på færdige, og alle selvsyn kan konstatere, hvad der egentligt udlejes på de beliggenheder.", siger Peter Sinclair.
Rejsegilde i september
Det forventes, at man holder rejsegilde omkring 1. september i år. Det sker på boligerne på Hjørnegrunden, som opføres med traditionelle træspær og derfor er bedst egnede til det formål.
Boligerne på Stensmosegrunden opføres som beton-modulbyggeri.
Planen med byggerierne er, at de skal være en slags pilotprojekter. Albertslund står først for, og derefter kan projekterne bredes ud til andre kommuner i landet, hvor behovet er til stede
De tre parter i samarbejdet arbejder allerede nu på udviklingen af flere projekter til seniorer andre steder i landet.