Forvandlingen af Kregme Skole er nu i gang

BOLIGPROJEKT Det er godt syv år siden, at skoleklokken ringende ud for sidste gang på Kregme Skole.

Siden har bygningerne ligget ubrugte hen. Men nu sker der endelig noget:

Håndværkere er gået i gang med at bryde ned indvendigt i de bygninger, som skal ombygges til boliger.

30 boliger på vej

Den gamle skole blev i efteråret 2018 købt af Søfryd Aps., som ejes Kim Dencher Johansen og Peter Nielsen.

I foråret 2020 vedtog Halsnæs Byråd en lokalplan og et kommuneplantillæg for ejendommen, der giver mulighed for at indrette 30 boliger i nogle af de tidligere skolebygninger.

Kregme Skole blev opført og taget i brug i 1954 og senere udvidet i 1981.

Det er de ældste bygninger, dem med røde mursten og med røde tegltage, som vil blive genanvendt til boliger, mens gymnastiksalen bevares og omdannes til fælles arealer for beboerne.

Resten rives ned.

Lokalplanen giver mulighed for at indrette højst 30 boliger, inklusiv de to eksisterende boliger i området. De enkelte boliger skal være på mindst 80 kvadratmeter.

Bygherre er netop nu ved at færdigprojektere, og man forventer byggestart omkring årsskiftet, oplyser Michael Frank Rasmussen, som er projektdirektør i Kim Dencher Johansen Holding ApS.

TIDSLINJE

1954: Kregme Skole opføres og tages i brug.

1981:Kregme Skole udvides

2014: Kregme Skole lukkes, eleverne overføres til Magleblikskolen

2014: Halsnæs Kommune afviser to salgstilbud, da plangrundlaget ikke tillader boliger på området. Den tidligere skole ligger i landzone.

2016: Halsnæs Kommune vedtager nyt kommuneplantillæg, der skal give mulighed for at anvende den tidligere skole til boliger.

2018: Erhvervsstyrelsen giver grønt lys til, at den tidligere skole kan bruges til boligformål.

2018: Søfryd ApS køber Kregme Skole af Halsnæs Kommune

2020: Lokalplan og kommuneplantillæg vedtages. Det giver mulighed for at indrette op til 30 boliger på området.

2021: Søfryd ApS. projekterer og går i gang med nedbrydning. Forventet byggestart omkring årsskiftet 2021/2022.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...