Indsætter busser: Her stopper der ingen S-tog den næste måned

Robert

Skal du med S-toget fra Brøndbyøster, må du indstille dig fra at skulle med bus.

I forbindelse med et sporarbejde kører S-togene på linje B mellem Høje Taastrup og København H kun hvert 20. minut fra den 9. august til og med den 17. september, men det er ikke alle stationer, som togene standser ved.

På strækningen mellem Glostrup og Valby stopper S-togene kun i Danshøj, mens de mellemliggende stationer Brøndbyøster, Rødovre og Hvidovre er betjent af Togbusser.

- Togbusserne standser ikke i Danshøj, men kører til og fra nabostationen Vigerslev, hvor vejene er bedre, og kunderne oplever så kort en rejsetidsforlængelse som mulig, forklarer DSB’s informationschef Tony Bispeskov, som også anbefaler de rejsende at holde sig ajour via Rejseplanen.dk.

I weekenden den 3-5. september er alle S-tog mellem Høje Taastrup og Valby erstattet af togbusser fra fredag aften til og med søndag.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...