Trist dag for byens natteliv: Old Irish Pub lukker

Helsingørs natteliv ser nu ud til at blive forandret. Det står klart efter, at den store danske barkæde Old Irish Pub nu oplyser til erhvervsmediet Finans.dk, at man lukker Old Irish Pub i det gamle sommerteater i Søstræde i Helsingørs indre by.

Det sker som led i en ny strategi for selskabet, der drives af brødene Peder og Kristian Bak. Selskabet, der også er gået ind på markedet i Holland, er nemlig fremover kun interesserede i barer med mellem 600 og 1.500 kvadratmeter. Samtidig satser kæden på at købe nogle af de rigtig store lokaler, som er blevet ledige i de store byer på grund af coronakrisen.

Udover baren i Helsingør, så lukker også baren i Lyngby, Vordingborg, Slagelse og Esbjerg.

Gå i byen-stederne bliver enten lukket eller solgt til andre ejere.

- Med de nye placeringer forventer vi at kunne tredoble omsætningen og holde endnu bedre fester for vores gæster. Vi vil gerne sprede vores koncept til så mange som muligt, og det gør vi bedst ved få volumen op og fokusere vores kræfter de rigtige steder,« siger Peder Blad til Finans.dk

Old Irish Pub åbnede i Helsingør i 2010

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...