Står det til NorthByNorth, er Hillerød netop blevet Danmarks hovedstad, når det gælder møbler af bambus.
Virksomheden, som har solgt bambusmøbler siden 2008, har flyttet sit showroom til Hillerød, hvor den 550 kvadratmeter store nye forretning på Københavnsvej 4 nu danner ramme om NorthByNorth's store udvalg af bambusmøbler, krukker, puder, bambus-rullegardiner og andet interiør.
"Både vores bambusmøbler og krukker er i den bedste kvalitet, du kan få. Vi har designet og fået fremstillet bambusmøbler siden 2008. Alt bliver håndlavet på vores faste fabrik i Vietnam, og mange af de bambusmøbler, der i dag er strømmet på markedet, fordi bambus er blevet en stor trend, er kopier af vores produkter," siger medejer Niels Hjorth.
Tæt på kunderne
NorthByNorth har et stort salg i sin webshop og har valgt Hillerød til sit fysiske showroom, fordi det er en optimal placering i forhold til den største kundegruppe.
"Vi har haft butik i Skovlunde i fire år, og sidste år havde vi pop-up butikker i Jylland og Greve på Sjælland. Men cirka 80 procent af vores kunder kommer fra Nordsjælland, så Hillerød er et godt sted for os. Det er nemt at komme hertil fra hele Nordsjælland og alle sommerhusområderne langs Nordkysten".
Miljøvenligt materiale
Ifølge Niels Hjorth er interessen for bambusmøbler eksploderet - blandt andet fordi, bambus er et af de mest bæredygtige materialer til møbler.
"Bambus er et varmt og smukt materiale, man bliver glad af at kigge på, og så er det den ultimative miljøvenlige plante. Planterne vokser ekstremt hurtigt, så du kan skære bambus af til produktion hvert tredje år. De skal ikke have pesticider, kunstgødning eller herbicider og genanvender store mængder CO2. De frigiver 35 procent mere ilt i miljøet end noget andet træ eller plante i verden".
Ifølge Niels Hjorth adskiller NorthByNorth sig fra andre forhandlere af bambusmøbler med sit design, der forsøger at tilpasse bambus den skandinaviske stil med et stramt design, der kræver mere forarbejdning.
"Hvor andre har runde ben, designer vi borde med firkantede ben. Det ser man ikke hos andre".
Frostsikre krukker
Også de frostsikre unika-krukker hos NorthByNorth er skabt til at kunne noget særligt, forklarer Niels Hjorth.
"Vi køber dem gennem et vietnamesisk firma, som har eksisteret i 30 år og selv har udviklet sin lerblanding af forskellige lertyper. Det bliver brændt to gange ved 1.200 grader lige som stentøj og går ikke i stykker. De kan stå ude året rundt i ned til minus 40 grader, fordi leret er så komprimeret og brændt så hårdt".