Apple-tekniker har åbnet egen forretning

I midten af juni åbnede en ny forretning på Nygade 16 i Holbæk. Efter gennemrenovering og istandsætning af lokalerne, som tidligere husede en antikvitetshandler, kan man nu få repareret og serviceret telefoner og computere, eller købe diverse tilbehør til begge dele, hos Hamid Almaspour i »Blå Diamant«.

- Jeg har valgt navnet til butikken fordi mit efternavn betyder diamant på persisk og fordi jeg godt kan lide farven blå, fortæller Hamid Almaspour, da avisen besøger ham i butikken, en formiddag i juni.

På væggene i de lyse lokaler hænger blandt andet et stort udvalg af covers til telefoner og tablets. I glasmontrer, kan man se tilbehør, i form af kabler, ear-plugs og lignende. Manden bag disken er klar med hjælp og vejledning, samt reparation og vedligeholdelse af telefoner, tablets, bærbare og stationære computere samt videoovervågning.

- Jeg er autoriseret Apple-tekniker, og det vil sige, at jeg er uddannet i at reparere Iphones og Ipads, samt andre Apple-produkter, forklarer Hamid, der har boet i Danmark siden 2013.

-Jeg er 40 år nu og havde allerede 10 års erfaring med mig fra IT-branchen, da jeg kom til landet. Min arbejdstilladelse fik jeg efter et år, og da kom jeg i praktik i en telefon- og computerbutik på Nørrebro. Bagefter blev jeg ansat som medarbejder på et stort værksted, der blandt andet reparerede for store elektronik-firmaer. Så blev jeg certificeret Apple-tekniker og fik mod på at blive selvstændig, men fandt ud af at det ikke var nemt. Ingen banker ville give mig lov at åbne en erhvervskonto og jeg fik hverken support eller rådgivning, uanset hvor jeg spurgte, fortæller han.

Men, Hamid Almaspour var målrettet og beslutsom. Han ville være selvstændig - og det er han blevet.

- Jeg glæder mig til at hjælpe kunderne med at løse deres problemer. Nogle ting kan løses med det samme, imens kunden venter i butikken. Andre opgaver vil tage noget længere tid, hvis ikke jeg har de rigtige reservedele hjemme. Uanset om det er det ene eller andet, vil jeg gøre hvad jeg kan, for hurtigt at få løst kundernes problemer, slutter han.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...