Katrine Kristensen fra Roskilde er den ene af de tre danske dressurryttere, der er udtaget af DIF til at deltage i de Paralympiske Lege i Tokyo.
Katrine Kristensen skal med for første gang, og det er en stor drøm, der går i opfyldelse. En drøm, der er blevet arbejdet for at gøre til virkelighed i 13 år:
- Det er mit første PL, og udtagelsen er derfor et resultat af 13 års arbejde imod lige netop en udtagelse til Paralympiske Lege, fortæller Katrine Kristensen, der ridder på hesten Welldone Dallas.
- Det er den vildeste følelse at være nået hertil. Jeg tror, det bliver en kæmpe oplevelse, som jeg vil huske resten af mit liv.
- Jeg ser især frem til hele den oplevelse, jeg skal have sammen med resten af det danske PL-hold. Og jeg ser meget frem til at ride ind på stadion. Jeg har i mange år drømt om at ride op af lige netop den midterlinje. Nu sker det endelig, det er så enormt stort!
Katrine Kristensen er 25 år, hun er ramt af muskelsvind. Til daglig rider hun hos Nordvestsjællands Rideklub. Hendes bedste resultater er tre førstepladser ved et internationalt stævne.
