Dobbeltudstilling: De klæder hinanden godt

Værker af Minna K Pedersen og Dorte Jensen kan ses fra 11. februar på Birkelundgård. De to kunstnere vil være til stede ved ferniseringen

Dobbeltudstilling: De klæder hinanden godt

Dorte Jensen. Privatfoto

”Så er vi igen klar til udstilling på Birkelundgård og denne gang med to kunstnere, som klæder hinanden godt!”, siger formanden for Albertslund Kunstforening, Alex Morthorst.

To kunstnere udstiller fra 11. februar: Malerier/collager af Minna K Pedersen og stentøj/rakukeramik af Dorte Jensen.

Minna Kirstine Pedersen. Privatfoto
Minna Kirstine Pedersen. Privatfoto

Minna Kirstine Pedersen

Minna Kirstine Pedersen siger selv: ”Jeg har arbejdet som billedkunstner de seneste 35-40 år, og har deltaget i censurerede udstillinger i Danmark, Italien, Portugal, England og USA. Jeg maler olie- og akrylmalerier og laver unikke collager og mixed media af eget håndstøbt papir, akryl og naturmaterialer.

Desuden fremstiller jeg smykker af naturmaterialer som sten og havglas.

Natur og kultur er mine inspirationskilder, og min baggrund som historiker er altid med mig.

Mit udtryk er både abstrakt og figurativt. Mit håb er, at mine værker opleves som ”verdener man kan gå tur i”.

Dorte Jensen. Privatfoto

Dorte Jensen

Dorte Jensen brænder sin keramik som enten stentøj, raku eller ved pit firing. Hendes værker er unikke, da hun altid enten starter forfra med nye tanker eller udvikler videre på de ting, hun allerede har frembragt. Men alle fremstår de meget præcise i deres form og helstøbte i deres visuelle udtryk.

Inspirationen kommer fra personlige oplevelser, som kan være alt fra en diffus trang til at udtrykke for eksempel udvikling eller symmetri, til en mere konkret som for eksempel at opleve de enestående helleristninger på bornholmske klipper.

Selv siger hun: ”Keramikken giver mig adgang til et sted med koncentration, et sted uden skærme, et sted hvor hænderne begraves i et meget fysisk og formbart materiale. Og til en proces som bedst lykkes, hvis man ikke forcerer den eller skynder sig. Undervejs udforsker jeg form og udtryk ved mulighederne i ler, teknikker og glasur”.

Der er fernisering på udstillingen på Birkelundgårdlørdag den 11. februar kl. 14 – 17. Kunstnerne vil være til stede på ferniseringsdagen og fortæller om deres arbejder.

Udstillingen, hvortil der er gratis adgang, er desuden åben søndag den 12. samt lørdag den 18. og søndag den 19. febuar og alle dage kl. 14 til 17.