Opholdsstedet Snekkeholm åbnede i disse bygninger på Snekkerupvej 78 i marts. Naboerne har oplevet flere problemer med en af stedets beboere, som nu er flyttet. Bostedet er en afdeling under Fonden Boholm, som driver et opholdssted i Lejre Kommune.
Foto: Kim Rasmussen
Foto: Kim Rasmussen
Send artiklen Opholdssted gør naboer utrygge til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Opholdssted gør naboer utrygge
1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Beboere fra Opholdsstedet Snekkeholm ved Ringsted har skabt frygt og utryghed blandt flere af naboerne i området. Opholdsstedet åbnede 5. marts, og siden har der i perioder været lidt for meget uro i de ellers så fredelige og landlige omgivelser.
Det fremgår af dokumenter, som DAGBLADET Ringsted har fået aktindsigt i fra Ringsted Kommune. Dokumenterne viser, at kommunen har modtaget flere henvendelser fra borgere, som blandt andet føler sig "chikanerede og utrygge."
En af klagerne kommer fra Michael Rosenmark, som bor 200 meter fra opholdsstedet. Han har blandt andet klaget til Ringsted Kommune over en snæver høringsfrist midt i sommerferien. Desuden har han klaget over, at opholdsstedet tilsyneladende ikke var godkendt til at åbne 5. marts. Han har også klaget direkte til opholdsstedet over nogle af de gener, det har ført med sig i området.
Flere relevante nyheder Det fremgår af dokumenter, som DAGBLADET Ringsted har fået aktindsigt i fra Ringsted Kommune. Dokumenterne viser, at kommunen har modtaget flere henvendelser fra borgere, som blandt andet føler sig "chikanerede og utrygge."
En af klagerne kommer fra Michael Rosenmark, som bor 200 meter fra opholdsstedet. Han har blandt andet klaget til Ringsted Kommune over en snæver høringsfrist midt i sommerferien. Desuden har han klaget over, at opholdsstedet tilsyneladende ikke var godkendt til at åbne 5. marts. Han har også klaget direkte til opholdsstedet over nogle af de gener, det har ført med sig i området.
- få nyhedsbrevet
- Vi er blevet opsøgt af en ung mand, som ville have alkohol, ligesom han bad om at blive kørt til Roskilde. En uge senere kom han igen for at forsøge at sælge forskellige effekter og for at høre, om han kunne få et lift, fortæller Michael Rosenmark til DAGBLADET Ringsted.
Forstander Rasmus Bakke-Nielsen bekræfter over for DAGBLADET Ringsted, at den pågældende unge mand var svær at håndtere. Desuden oplyser forstanderen, at vedkommende ikke længere opholder sig i Snekkerup.
- Han var fejlanbragt. Det viste sig, at han ikke passede på målgruppen og krævede en større normering, end den vi har, siger Rasmus Bakke-Nielsen.







Hvorfor er det sådan at hvergang der sker noget ud over normalen, så brokker folk sig.
Vi vil gerne hjælpe unge mennesker med problemmer,men de må ikke være nogen steder.
kender ikke sagen tilbunds personligt, men har også fået det omdelte brev fra en lokal borger i snekkerup. Jeg syndes da det lød fornuftigt. Kunne ikke se de store skræksenarier.