Der var et mindre mylder på stranden for enden af Fjordstien i Præstø, mens folk ventede på de 72 svømmere, der tidligere på dagen satte afsted fra Elnasminde. Og alle fik en klapsalve, når de kom i land – uanset tiden.
Foto: Lene C. Egeberg
Første mand kommer i land: Brian Milton, der klarede turen i tiden 1.28.44, godt en halv time mere end dagens vinder blandt mændene. u0026quot;Det var en hård tur, men bedre end jeg havde regnet med. Jeg havde forventet en tid på en time og 45 minutter. En superfed tur og en fed måde at svømme påu0026quot;, lød vurderingen.
Foto: Lene C. Egeberg
De hårdt prustende svømmere blev mødt af familie og venner, da de én efter én kom i land igen.
Foto: Hans Jørgen Johansen
Vi gjorde det! Årets udgave af Præstø Fjordsvømning var vejrmæssigt en del lettere end sidste års, der var tæt på at blive aflyst på grund af dårligt vejr, men det er ikke desto mindre en bedrift, som svømmerne fortjent var stolte af.
Foto: Hans Jørgen Johansen
Turen fra Elnasminde over fjorden til Præstø er på 4,7 kilometer. Der er plads til 75 deltagere – arrangørerne anslår, at omkring halvdelen i år var gengangere, mens resten var nye.
Foto: Hans Jørgen Johansen
Vennerne Christian Ranghøj (til venstre) og Magnus Lundgren byttede plads på vinderpodiet i år. Magnus Lundgren, der var med ved fjordløbet for anden gang, overtog førstepladsen fra vennen, der ellers har været sikker vinder de tre foregående år.
Foto: Hans Jørgen Johansen
De sidste tre års vinder af Præstø Fjordsvømning, Christian Ranghøj fra Spentrup, blev vippet af pinden af vennen Magnus Lundgren fra Køge Svømmeklub, da Præstø Fjordsvømning søndag formiddag blev afviklet for 11. år i træk. Det var anden gang, Magnus Lundgren deltog, og sidste år måtte han se sig slået ned på andenpladsen, da Christian Ranghøj kom i land med en tid, der var to minutter bedre.
De to venner, der har gået på efterskole sammen og dyrker den fælles interesse for svømning, var dog lige fine venner bagefter.
– Det er fint nok at tabe til én, der er bedre, sagde Christian Ranghøj, der sluttede søndagens løb i tiden 00.58.06, mens Magnus Lundgren kun behøvede 00.57.19 for at tilbagelægge strækningen på 4,7 kilometer.
Dagens bedste kvinde blev Helle Rasmussen med tiden 1.16.40, foran nummer to, Amalie Olsen med tiden 1.22.58. Helle Rasmussen er én af blot fire svømmere, der har været med ved Præstø Fjordløb i de 11 år, der er gået, siden stævnet blev genoplivet fra tidligere tider, og hun er ikke ukendt med rollen som vinder blandt kvinderne. Den plads tog hun også senest for to år siden – men tog altså et kort ophold på andenpladsen sidste år.
75 deltagere – det maksimale antal – var tilmeldt årets udgave af Præstø Fjordsvømning – og 72 endte med at springe i bølgerne. Til gengæld kom alle i land i år, takket være favorable vejrforhold, der også betød, at tiderne generelt set blev en del bedre end sidste år.