Ny festival for de unge

Pavillon K kan på lørdag for første gang afvikle FLASH – Festival for Fremtidens Scenekunst.

Ny festival for de unge

Unge scenekunstnere får nu deres egen festival, hvor de både selv kan optræde, blive undervist og se professionelle forestillinger. Foto: Pavillon K

FLASH er den første scenekunstfestival for unge i vores region, og med den vil Pavillon K opdyrke vækstlaget af unge scenekunstnere på hele Sydsjælland. De unge er jo fremtidens professionelle scenekunstnere.

– Pavillon K skal være stedet, hvor unge scenekunstnere kommer for at udvikle deres scenekunstkompetencer og hvor de føler sig velkomne til at byde ind med idéer, og ved de kan søge hjælp, hvis de er gået i stå, siger Anne Sofie Reumert Knudsen, projektleder på FLASH-festival.

Festivalen var næsten udsolgt, allerede inden programmet var ude, og det vidner om det behov, der er for at skabe en platform hvor unge up coming-scenekunstnere kan mødes, præsentere deres egen kunst, udvikle sig og lære nyt.

En af de unge professionelle scenekunstnere, man kan møde på Flash Festival er Clara Rosager. PR-foto

Udover at de unge kan vise scener fra deres egen kunst, rummer festivalen workshops med de professionelle skuespillere Steffen Sommerstedt og Kristján Ingimarsson fra Pavillon K samt Helga fra kompagniet Wûnshmaschine og Sine Krag og Martin Karlshøj fra dansekompagniet Kompagni47. Desuden kan de unge opleve den spritnye forestilling Liberty af Kristján Ingimarsson Company. Og så er der dj, mad, mocktail-bar og plads til at hænge ud i loungen.

I festivalens samtalesalon er det Clara Rosager, Tobias Shaw Petersen og Mathilde Eusebius, der vil fortælle om deres rejse fra at være unge i Næstved Avantgarden og Næstveds scenekunstmiljø, til i dag at være landskendte skuespillere, performere og teaterdirektør.

Mille

Fakta

Flash festival finder sted lørdag 1. april klokken 10-20 og søndag 2. april klokken 10-18 i Pavillon K, Skovvej 2 i Vordingborg.

festivalen er for alle unge mellem 12 og 25 år. Billetter købes på pavillonk.dk/flash hvor også det fulde program kan ses.