Nedslået Bressendorff – Jeg har det ret skidt

Valg: Højtflyvende S-kandidat står med sorteper, efter at stemmerne er talt op.

Socialdemokratiets Brian Bressendorff må erkende, at der er lang vej til drømmen om en plads i Folketinget.

Socialdemokratiets Brian Bressendorff må erkende, at der er lang vej til drømmen om en plads i Folketinget.

Foto: Lars Christensen

34-årige Brian Bressendorff troede den var hjemme, da han på valgaftenen satte tænderne i en gang stegt flæsk med persillesovs i Socialdemokratiets valgcafé i Vordingborg. Han havde ført en vellykket kampagne og fået mange “vi har stemt på dig”-hilsner på gaden. Men efter de personlige stemmer onsdag er blevet talt op, står Brian Bressendorff med en lang næse. De 2666 stemmer rækker langtfra til en plads i Folketinget, og det gør ondt.

– Jeg har det ret skidt, siger Brian Bressendorff.

– For at sige det lige ud, så er jeg pisse hamrende skuffet.

Går tilbage

Socialdemokratiet fik ellers et kanonvalg i Vordingborg Kommune. Her stemte hver tredje vælger på partiet.

– Jeg må konstatere, at der er for få, der har stemt personligt på mig, siger Bressendorff.

Ved folketingsvalget i 2019 opnåede han næsten 3200 personlige stemmer.

– Jeg går baglæns. Det var stik imod min mavefornemmelse. Nu må vi prøve at finde ud af hvorfor. Men det er ikke lige nu, hvor vi er trætte og triste, siger han.

Svære odds

Socialdemokratiet har i forhold til seneste folketingsvalg tabt et enkelt mandat i Sjællands Storkreds, så man denne gang kun har fået valgt syv ind. Og det er profilerede partifæller, som Brian Bressendorff har kæmpet imod. Valgt er blevet Magnus Heunicke, Kaare Dybvad Bek, Astrid Krag, Kasper Roug, Mette Gjerskov og Frederik Vad. Den syvende og sidste plads snuppede Rasmus Horn Langhoff med 4931 personlige stemmer.

Til sammenligning lykkedes det Rasmus Prehn, minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, at komme i Folketinget med kun 1889 personlige stemmer i Nordjyllands Storkreds. Det er 777 færre stemmer end Bressendorff.

– Sjælland er en hård kreds, men derfor var det alligevel ikke godt, hvad jeg leverede, sukker Brian Bressendorff.

Socialdemokratiets Brian Bressendorff må erkende, at der er lang vej til drømmen om en plads i Folketinget. Foto: Lars Christensen