Kørte uden kørekort – og fik taget bilen

40-årig mand var to gange tidligere stoppet uden kørekort

En 40-årig mand fra Ballerup måtte vinke farvel til sin bil, efter han mandag aften var blevet stoppet af politiet i Morbærhaven i Albertslund.

Manden kørte bil, selv om han var blevet frakendt kørekortet, og blev sigtet for dette. Han erkendte sigtelsen, og det viste sig, at den 40-årige mand var sigtet for to gange tidligere for at have kørt i frakendelsestiden.

Derfor faldt hammeren, og hans bil blev beslaglagt med henblik på konfiskering.

Politiet gør opmærksom på, at kørsel i frakendelsestiden i værste fald kan koste fængselsstraf.

Er du frakendt førerretten, koster det en bøde første gang, du alligevel fører bil. Bødestørrelsen afhænger af din indkomst. F.eks. er bøden 10.000 kroner, hvis du tjener 250.000 kroner årligt. Tjener du 400.000 kroner, er bøden på 16.000 kroner.

Anden gang du kører, er straffen 10 dages fængsel, som kan gøres betinget mod en indtægtsbestemt bøde og afvikling af 30 timers samfundstjeneste.

Tredje gang skal man 20 dage i fængsel, og derudover kan bilen konfiskeres.

Fjerde gang koster 30 dages fængsel. due