Jagten på trebenet hund fortsætter

Foto: Kenn Thomsen, Rasmus Giese Jakobsen
Laila Thøgersen har mistet sin hund Lana. Hun frygter, at den er blevet skudt, men vil ikke standse eftersøgningen. Lørdag samles 30-40 mennesker, hvoraf nogle kommer kørende langvejs fra, for at lede efter hunden i skovene, hvor den er forsvundet
Laila Thøgersen har mistet sin hund Lana. Hun frygter, at den er blevet skudt, men vil ikke standse eftersøgningen. Lørdag samles 30-40 mennesker, hvoraf nogle kommer kørende langvejs fra, for at lede efter hunden i skovene, hvor den er forsvundet Kenn Thomsen

Med solen strålende ned fra himlen og luften helt klar af frost var lørdag en rigtig god dag til en tur i skoven. I Nyrup skov sydvest for Sorø sø var der mange ude på stierne, men det var ikke for at nyde vejret.

De var alle på jagt efter Laila Thøgersens lille hund Lana. Den trebenede bosniske gadehund Lana har været væk siden den 30. december, hvor den løb ud under hegnet i Laila Thøgersens have på Rødengvej tæt på skoven.

Siden har hundens forsvinden fået stor opmærksomhed på Facebook, hvor 469 er medlem af gruppen »Find LANA«, ligesom flere tusinde har delt efterlysningen af hunden.

Det skriver DAGBLADET Ringsted og Sjællandske.