Integrationsgruppen i Solrød havde lørdag den 3. december arrangeret en rigtig familieudflugt for flygtningefamilierne.
Turen gik til Legejunglen i Ølby og ikke mindre end 39 personer deltog. Næppe var overtøj og sko kommet af børnene, førend de jublende forsvandt ind i "junglen" og kastede sig over de forskellige legemuligheder.
Mens børnene legede, slappede forældre ind imellem deres opsyn af med en kop kaffe, og snakken gik lystigt kun afbrudt af frokosten, hvor der var pizza til alle.
Da gruppen forlod Legejunglen efter godt tre timer, var det med meget glade men også meget trætte børn på "slæb". Integrationsgruppen sender en tak til Legejunglen og til Grandpa Pizza i Solrød uden hvis store velvilje arrangementet ikke havde været økonomisk muligt.
Vil du være med til at hjælpe flygtningene til at finde sig til rette i Solrød, lære dem om det danske samfund og vores normer, så kom på et ganske uforpligtende besøg i Solrød Aktivitets- og Frivilligcenter. Gruppen holder til på 1. sal mandage og tirsdage kl. 14-16.