
Onsdag 27. februar klokken 19 er der foredrag i Solrød Aktivitets- og Frivilligcenter. Her vil man høre Tamara & Georg Julin fortælle at forberede sig til den fjerde. alder, og efterfølgende diskussion omkring udfordringen "Hvordan fastholder vi seniorer i Solrød kommune".
Hvorfor seniorboliger i Solrød Kommune? Mindre alternativ leje- / ejerbolig ønskes i det vante miljø og nær familien. Hus og have er blevet for stort, og ikke handicapvenligt. Fortsat ønske om at deltage i det lokale netværk og fællesskab. Der sikres trivsel og højere livskvalitet for seniorer. Føler sig tryg i Solrød Kommunen, hvor mange har boet i rigtig mange år. Seniorer bekendt og fortrolig med Solrød Kommunes service og tilbud. Seniorboliger er en win-win situation for Solrød Kommune ved rotation i boligmarkedet.
Hvad er alternativet til nuværende bolig i dag, og hvordan kommer vi i gang?
Efter foredraget vil der blive fokuseret på hvorledes "Fastholder vi seniorer i Solrød Kommune", som både er en udfordring for borgere og kommunen, hvor man skal "tænke fremad".
Ældrerådet vil være repræsenteret i mindre grupper efter foredraget, og man vil kunne drøfte emnerne: Seniorboliger og seniorboligfællesskaber. Hjemmeboende svage ældre i specielt indrettede boliger. Boligpolitik for Solrød Kommune juni 2019.
Foredrag er gratis og af hensyn til forberedelse og servering af kaffe og kage bedes I tilmelde jer på ssk.nemtilmeld.dk eller telefon 2715 4502 / 2221 1403.
Alle er velkomne, og Solrød Ældreråd håber at se rigtigt mange.