Tid til eftertanke…

Slagelse: Mandag holdt den populære TV-læge Peter Qvortrup Geisling foredrag i en tætpakket sal på Aktivitetshuset Midgård. Der kunne stort set ikke klemmes flere tilhørere ind. Og de der kom, fik valuta for pengene.

Det blev til et tankevækkende og humoristisk foredrag med bid i, et appetitvækkende mellemstykke og sluttelig et slagfærdigt slag med halen.

Temaet var serviceeftersyn – noget vi kender fra bilbranchen, men som også er relevant, når det handler om vores eget liv.

Husk at mærke efter

De fleste tilstedeværende havde nået en alder, hvor stress måske ikke er den mest livstruende sygdom, men hvor der netop er tid til eftertanke.

Hvornår har du sidst brugt fem minutter til at reflektere over spørgsmålet: "Hvad gør mig glad?", huske at mærke efter i sin krop, hvad den har brug for og gerne vil have mere af. Husk at være i kontakt med dine drømme og realiser dem, imedens tid er.

– Det gør vi med glæde, lyder det fra aktivitetsmedarbejder Else Torndahl Hansen, Midgård, som – i lighed med tilhørerne – var rigtig godt tilfreds med tv-lægens foredrag.