Flertal vil sænke farten med op til en fjerdedel i København
Fartgrænse på 30 eller 40 km/t kan blive virkelighed på mange veje i Københavns Kommune, skriver TV 2 Lorry.
Fartgrænse på 30 eller 40 km/t kan blive virkelighed på mange veje i Københavns Kommune, skriver TV 2 Lorry.
Festival: Efter et par år på halvt blus vender BørnefestiBal tilbage til blandt andet Hedehusene for fuld skrue.
De første danske tilfælde af virusset abekopper er fundet. Sundhedsministeren vil give partier en orientering.
Fodbold: Brian Gellert fyret for uprofessionel adfærd.
Kun tre lejligheder mangler at blive lejet ud i første etape af Kasernebyen, som er ejet af den amerikanske investeringsgigant Goldman Sachs som ejer.
112: Klokken 04 tirsdag blev indbyggerne i det indre Helsingborg vækket af en voldsom eksplosion på pladsen ved Mariakyrkan. Eksplosionen skete tilsyneladende i en restaurant. Det er årets tredje alvorlige kriminelle bombesprængning i byen.
Allikelund Gymnasium har fået tilsagn om en spilcafé for omegnens unge, der skal have fokus på spil og samvær. Men hvor går skillelinjen mellem gambling og gaming. Det kunne tidligere ludoman Marcus Kondrup Nielsen gøre gymnasieeleverne klogere på under hans foredrag.