Gitte Simoni fortsætter med dobbeltmandat

Flertal i regionsråd for gravetilladelse

Den tidligere DF’er Gitte Simoni har fået lov at blive siddende i både byrådet og regionsrådet, selv om hun er skiftet til Socialdemokratiet.

Foto: Jan Partoft

I Socialdemokratiet kan man ikke have dobbeltmandat. Det står i partiets vedtægter, men dem besluttede partiforeningen i Roskilde at dispensere fra, da den på sin generalforsamling lørdag samtidig gav grønt lys til, at Gitte Simoni blev optaget som medlem.

Gitte Simoni sidder både i byrådet og regionsrådet, valgt for Dansk Folkeparti, og efter en periode som løsgænger meldte hun sig i februar ind i Socialdemokratiet – og trods reglerne i sit nye partier behøver hun ikke at give vælge mellem byråd og regionsråd, men kan blive siddende begge steder.

Generalforsamlingen, der var henlagt til DUI-Huset, savnede kredsens folketingsmedlem, Mette Gjerskov, som er sygemeldt.

I stedet var udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad inviteret, og han holdt et større politisk oplæg, som generelt blev positivt modtaget, men han slap ikke for kritik af regeringens afskaffelse af store bededag. Ikke mindst folk fra Roskildes fagbevægelse var utilfredse med, at arbejdsmarkedets parter ikke var blevet hørt.