Domkirkecenter får adgang til vigtige kongegenstande

Roskilde Domkirkes kommende verdensarvscenter indgår et samarbejde med Kongernes Samling, der bidrager med viden og genstande til udstillingerne.

Kongeindhold til nyt domkirkecenter

Roskilde Domkirke Verdensarvscenter skal bo i Det Kongelige Palæ, lige ved siden af domkirken.

Foto: Kristian Jørgensen

Der er lagt an til formidling i topklasse, når Roskilde Domkirke Verdensarvscenter efter planen åbner i 2027.

Fonden bag centeret har indledt et parløb om udvikling af udstillingerne med Kongernes Samling, som er organisationen bag Rosenborg Slot, Amalienborgmuseet og Koldinghus.

Det giver adgang til genstande og historier, som bestyrelsesformanden for domkirkecenteret er svært begejstret for.

»I og med, at Kongernes Samling er tilknyttet Kongehuset, får vi adgang til en mængde fascinerende viden og en række helt unikke genstande. Kongernes Samling er en enestående samarbejdspartner, og vi er meget glade« siger Morten Langager i en pressemeddelelse.

Domkirkens status som kongelig gravkirke gør det danske monarki et centralt tema i udstillingerne.

»Vi ligger inde med genstande, som aldrig har været udstillet før, men er oplagte at vise i den her kontekst. Samarbejdet om at udvikle Roskilde Domkirke Verdensarvscenter giver os en helt enestående mulighed for at brede fortællingen om monarkiets historie endnu mere ud, end vi har mulighed for nu«, siger Thomas C. Thulstrup, museumsdirektør for Kongernes Samling.

Den endelige finansiering af centeret er endnu ikke på plads, men fonden bag er i god dialog med en række fonde og samarbejdspartnere.

Fakta

Roskilde Domkirke Verdensarvscenter er sat til at åbne i 2027.

Centeret skal formidle historien om domkirkens unikke arkitektur, den kongelige danmarkshistorie og ritualerne, der vedrører de kongelige begravelser.

Verdensarvscenteret skal bo i bygningskomplekset Det Kongelige Palæ, lige ved siden af domkirken.

Bag centeret står “Fonden til formidling af kulturarven Roskilde Domkirke”, der siden 2021 er blevet drevet ag museumsorganisationen Romu.

Kongernes Samling er organisationen bag Rosenborg Slot, Amalienborgmuseet og Koldinghus. Her formidler de monarkiets historie gennem udstillinger, events og en enestående samling genstande med tilknytning til den danske kongefamilie lige fra Christian 4.’s regeringstid til i dag.