Sponsors hjerte banker for Rødovre og ikke mindst de frivillige

APJ El Anlæg A/S har været sponsor i Rødovre Mighty Bulls i de sidste 15 år, og det er takket være gamle Rødovre-legender, at Peter Pihl Tömörkenyi endte med at holde af Rødovre.

Peter Tömörkenyi og Jimmy Cens er ejerne af APJ El-Anlæg og så er de stolt sponsor af RMB. Grunden til, at APJ El Anlæg sponsorer Rødovre Mighty Bulls, selvom virksomheden ikke har nogen tilknytning til Rødovre, skyldes, at Peter som barn blev taget med til ishockey af blandt andre Gerd Hansen. Foto: Peter Klar

Peter Tömörkenyi og Jimmy Cens er ejerne af APJ El-Anlæg og så er de stolt sponsor af RMB. Grunden til, at APJ El Anlæg sponsorer Rødovre Mighty Bulls, selvom virksomheden ikke har nogen tilknytning til Rødovre, skyldes, at Peter som barn blev taget med til ishockey af blandt andre Gerd Hansen. Foto: Peter Klar

Hos APJ El Anlæg A/S har de i 15 år været stolt sponsor af Rødovre Mighty Bulls, selvom virksomheden faktisk aldrig har haft adresse i Rødovre, men hvad gør så, at virksomheden, som i dag ligger i Søborg, trofast har lagt penge i Rødovre Mighty Bulls?

For at finde svaret på det spørgsmål skal tiden skrues tilbage til 1980’erne.

Her arbejder Peter Pihl Tömörkenyis mor sammen med Gerd Hansen og Michael Wittenborg i AMBU, og det bliver startskuddet til et langt kærlighedsforhold, som er hovedårsagen til, at Peter og APJ El Anlæg A/S er sponsor i Rødovre.

“Da jeg er 9-10 år gammel, der slæber Gerd mig med til ishockey, og så har jeg været bidt af Rødovre og ishockey lige siden. Det er nok mest kærligheden til klubben, og det jeg kan støtte og har mulighed for at støtte dem med penge, som gør, at jeg bliver ved år efter år. Jeg kan godt lide deres talentudvikling. De har altid lavet gode ishockeyspillere i Rødovre”, fortæller Peter Pihl Tömörkenyi, som startede sin virksomhed i 2000 sammen med Jimmy.

I dag har APJ El Anlæg vokset sig til en virksomhed på 45-50 ansatte, og de løser alle typer af installationsopgaver i industrien, kontorlandskaber og nybyg for erhvervskunder.

Et af de projekter, som de arbejder på lige nu, er den løbende el-drift i Danmarks Nationalbank, mens andre kunder er vinduesgiganten Velux’ moderselskab VKR i Hørsholm og en del Hospitaler i Region Hovedstaden.

Noget andet, som virksomheden tidligere har haft succes med, har været at ansætte og uddanne Rødovrespillere indenfor el-branchen.

Det er Jannik Karvinen, Mike Rådde og Adrian Ekstrøm skoleeksempler på. Faktisk er Jannik Karvinen den dag i dag fastansat i Peters virksomhed, så på den måde har Peter også været med til at give noget tilbage til spillerne og klubben udover sit sponsorat.

Frivillige betyder alt

Det var ikke kun kærligheden til ishockeyen og talentudviklingen, som Peter faldt for ved Rødovre.

Det var også de frivillige og hele setuppet udenfor banen, som tiltalte og stadig tiltaler Peter til at støtte Rødovre Mighty Bulls.

“Rødovre er en stor familie. Alle kender hinanden. Det nedarves over generationer. Det er imponerende. Alle de frivillige og de lokale mennesker. Det er dem, jeg brænder for. Det er virkelig prisværdigt og det er de samme ansigter, som står der år efter år. Deres frivillige er exceptionelle. Mit sponsorat er ligeså til dem,” forklarer Peter Pihl Tömörkenyi.

Han går derfor med en lille drøm om at forkæle de frivillige ved at sende dem ud at spise på hans regning, eller hvad de ellers lige kunne tænke sig.

“Jeg har ikke tiden til selv at være frivillig, og jeg har nære stor respekt til alle dem, som bruger deres tid på at skænke fadøl, lave pølser, være vagter, uden at de får noget for det, og dem vil jeg gerne betale tilbage på den ene eller anden måde,” afslutter han.

Han ser også mange lighedspunkter mellem sin virksomhed og Rødovre, for konkurrencen er altid benhård i håndværkerbranchen ligesom på isen, hvor man må klare sig med de ressourcer, man har.

Men han tror ligesom Magnus Sundquist og Mads Eller på, at holdet når slutspillet i år.