Det ridende politi vakte glæde og opsigt

Torsdag formiddag gjorde borgerne i Ringsted store og glade øjne, da de fik øje på politiets to ekvipager i skriggult, der red gennem byen.

Lasse Melchiorsen på ryggen af Figo og Susanne Sommer på ryggen af Costa, red i dag rundt i Ringsted, som en del af det patruljerende politi. Foto: Lotte Scharff

Klip klop, klip klop lød det i dag, da de to politibetjente, Lasse Melchiorsen på ryggen af Figo og Susanne Sommer på ryggen af Costa, red gennem byen.

– Der har været rigtig mange borgere, der gerne ville hilse på os og klappe hestene. Det er dét, hestene kan. De kan skabe en god dialog mellem politiet og borgerne, siger Lasse Melchiorsen.

Hans ridende makker, nikker bekræftende og tilføjer:

– Der er også noget trygt ved lyden af hestehovene mod brostene, mener hun.

De to betjente, der kommer fra Det Ridende Politi fortæller, at de satte sig i sadlerne lidt i klokken 10.00 torsdag formiddag. Og da DAGBLADET møder dem i en af gårdene i Søgade en lille time efter, fortæller de to betjente med store smil, hvordan de mødte to daginstiutioner, hvor børnene øjeblikkelig ville klappe de to store heste.

– Det fik de selvfølgelig lov til. Vi er jo en slags nærpoliti, der kan skabe de gode relationer mellem politi og borgerne, siger Susanne Sommer.

Stopper selvfølgelig ulovligheder

Planen er, at de resten af formiddag og til lidt over middag vil ride rundt i byen. Men det er ikke for hyggens skyld. De to betjente er nemlig også en del af det patruljerende politi.

– Vi stopper ulovligheder, som hvis nogen for eksempel kører uden sele, så kan vi stoppe bilen ved at ride ud foran den. Det er typisk de små forseelser, nikker Susanne Sommer.

Flere af byens borgere har udover glæden ved at se de to ridende betjente også spurgt, om det ridende politi nu bliver en del af dagligdagen i bybilledet?

Men sådan bliver det desværre ikke. Besøget i dag var et led i kæden af patruljer i byerne udenfor København, som betjente fra Det Ridende Politi løbende deltager i.

– Vi rider ikke kun rundt i København, vi kommer rundt i hele landet, selv om det ’kun’ er for en enkelt dag. Men det kunne være fint, hvis vi kunne komme fast en dag om måneden, så borgerne ved det, siger Susanne Sommer, mens Lasse Melchiorsen nikker, og Figo utålmodigt skraber med forbenet.

For nu har de to heste stået stille længe nok. Og de to ridende betjente skridter roligt op ad Søgade mod Torvet, mens folk stopper op og vinker eller filmer dem, og bilerne tålmodigt kører i kø bag dem.

Send et tip

Har du et tip, er du altid velkommen til at kontakte mig eller redaktionen på lotte.scharff@sn.dk eller på telf. 29895718