Lørdags-loppemarked i Asnæs

Fra den 6. juni har der hver lørdag været loppemarked i Loppehallen på Nordre Kanalvej i Asnæs. Hallen fungerer normalt som lager for Idrættens Venners stor loppemarked, men det blev aflyst på grund af corona-situationen. Idrættens Venners loppetorvsgruppe har i stedet satset på en række mindre loppemarkeder hver lørdag.

– Det går rigtig godt. Vi har en ganske pæn omsætning. Her kommer mange folk, også opkøbere fra andre kræmmermarkeder, siger Arne Søgaard Hansen, formand for Idrættens Venner og leder af loppetorvsgruppen.

Han håber, at man kan holde det store og traditionsrige loppemarked den 10. oktober.

– Men det kommer an på, hvor meget vi må åbne op for. Hvis vi kun må lukke et mindre antal gæster ind ad gangen, så dropper vi det. Så vil det ikke kunne betale sig at lave det store arbejde, som det er at arrangere loppemarkedet, siger Arne Søgaard Hansen.

Indtil videre fortsætter Idrættens Venner derfor med at holde lørdags-loppemarked på Nordre Kanalvej.

– Her har vi alt, cykler, nips, porcelæn, lamper og meget andet. Vi får rigtig meget i år. Folk er flinke til at sætte deres brugte ting ud i containerne på genbrugspladserne. Vi vil meget gerne have pæne varer, og derfor må folk også gerne være lidt mere kritiske med, hvad de sætter ind i containerne. En tekande, der er helt brun indeni, kan vi ikke sælge, siger formanden.

En snes pensionister sørger for, at tingene bliver gjort klar til salg. Inde i hallen er der hjælpere, der kravler op og henter genstande, der står lidt højt.

En af de frivillige hjælpere er Betina Larsen, formand for Dragsholm Svømmeklub, en af de seks foreninger i Idrættens Venner. Hun fik ideen med at holde loppemarked i lagerhallen.

– Jeg var spændt på, hvordan det ville fungere, men vi har også lært noget i processen. Lige nu mangler vi først og fremmest plads, siger Betina Larsen.