Sigsgaard cruiser i kvartfinalen

Tennis: Christian Sigsgaard fra Næstved havde ikke de store problemer med at spille sig i kvartfinalen i ITF-turneringen på Frederiksberg.

Sigsgaard cruiser i kvartfinalen

Sigsgaard cruiser i kvartfinalen

Christian Sigsgaard er klar til en franskmand i kvartfinalen på Frederiksberg. Foto: DTF

Ved ITF-turneringen i Vejle for en uge siden spillede Christian Sigsgaard sig frem til kvartfinalen, og den bedrift har den 25-årige Næstved-dreng nu gentaget på Frederiksberg.

Torsdag formiddag gik det ud over franskmanden Mathieu Scaglia, der kun i få perioder kunne presse sydsjællænderen.

I første sæt brød Sigsgaard for første gang franskmanden ved 4-2, da Scaglia sluttede sit parti med en dobbeltfejl. Sigsgaard servede næste parti hjem og brød derefter franskmanden rent til sætsejr på 6-2.

I andet sæt var forskellen endnu mere tydelig. Godt nok indledte Scaglia med at bryde danskeren, men Sigsgaard brød tilbage med det samme og så sig derefter aldrig tilbage. Næstved’eren sluttede endda med to serve-esser og vandt 6-1.

Sigsgaard er derfor klar til kvartfinalen i single ved den københavnske 15.000 dollar-turnering, hvor han skal møde den 29-årige franskmand Maxime Chazal, der er seedet syv og som slog den 21-årige tysker Lewie Lane ud i anden runde med cifrene 6-4, 6-1.

Christian Sigsgaards kamp mod Scaglia varede bare en time og et kvarter, men nok godt for det, da han senere på dagen skulle ud i herredoublens kvartfinale med makkeren Johannes Ingildsen.

Også her var der dansk succes, da parret slog danske Nikolaj Katic og franske Yanais Laurent med 6-2, 6-4.