Efterskole færdig med fuldstændig forvandling

Foto: Mogens Lorentzen

– Nu har vi snart været det hele igennem. Der er ikke meget tilbage af det gamle.

Det siger en tilfreds forstander Gitte Edelgaard, der siden år 2000 har forvandlet den tidligere folkeskole i Svenstrup til en moderne efterskole. Stor idrætshal, kunstgræsbane og total ombygning og udbygning af skolelokalerne. Nyt auditorium og renovering af elevværelserne.

Tirsdag var der rejsegilde på den sidste store udbygning, som er i fuld gang. Og afsluttes i starten af det nye år.

– Vi er klar til indvielse af det nye auditorium i januar. Det glæder vi os til. Så har vi også være det hele igennem. Alt er up-to-date. Vi bygger for et tocifret millionbeløb, siger Gitte Edelgaard til Sjællandske.

Svenstrup Efterskole har succes. Eleverne strømmer til. Alle 138 pladser er besat. Der her netop været åbent hus med det største antal deltagere i skolens historie. Der er fuldt hus på de næste to års elevhold, og de første elever er skrevet op til 2020.

Ambitionen er at gøre Svenstrup Efterskole endnu federe.

– Vi bygger om og bygger til. Vi har ambitionen om hele tiden at udvikle os og gør os umage for hele tiden at blive lidt bedre. Derfor er vi i gang med et stort byggeprojekt. Allerede nu står en ny drenge- og pigegang klar til de nye elever, og vi er stolte af resultatet. I løbet af efteråret kommer en superflot samlingssal, et nyt musiklokale med lydstudie, et splinternyt lokale til kreativlinjen og meget andet til, skriver forstanderen på efterskolens nye hjemmeside.

Og når det gælder udendørs anlæg er skolen hele fremme i skoene. I 2014 blev Næstved Kommune overhalet af Svenstrup Efterskole, der etablerede et flot kunstgræsanlæg med lys og spillerbokse. Byrådet med borgmester Carsten Rasmussen i spidsen spillede indvielseskamp mod eleverne.

Til januar er der igen indvielse på efterskolen – denne gang det nye auditorium.