Dronning Margrethe besøger galopbanen på søndag

Dronning Margrethe uddeler ærespræmie og overværer sit eget løb på Klampenborg Galopbane på søndag

Foto: Carsten Bundgaard

Hendes Majestæt Dronning Margrethe er æresgæsten på Klampenborg Galopbane på søndag. Dronnningen overrækker ærespræmien i sit eget løb, Hendes Majestæt Dronning Margrethes Ærespræmie.

Løbet har hidtil været forbeholdt mandlige amatørryttere, men fra og med i år har kvinder også ret til at ride i løbet, selvom de har deres eget løb som Dronningens søster HKH Prinsesse Benedikte lægger navn til.

"Ændringen skyldes sporten har for få mandlige amatørryttere for tiden, meddeler Michael Kofoed fra løbskontoret på Klampenborg Galopbane.

Der deltager 10 heste i løbet. Den store outsider er USA-fødte Babs som ejes af den verdensberømte svenske musikker Benny "Abba" Andersson. Det vil blive et historisk billede, hvis Hendes Majestæt og Benny Andersson skal trykke hånd i Klampenborg Galopbanes vindercirkel.

Dronning Margrethe overrækker også ærespræmien i Dansk Galops 150 års jubilæumsløb. Flere af Skandinaviens bedste ryttere og heste er til start på dagen i diverse storløb, hvor der er pengeregn til både hesteejerne og det spillende publikum.

Klampenborg Galopbane forventer at skulle udbetale totalisator-gevinser for over 1 million kroner.