Venstre vil sænke skatten

LEJRE: Venstre i Lejre går nu til budgetforhandlingerne med et stort ønske: de vil sænke skatten i Lejre med 0,3 procent. Det skriver DAGBLADET Roskilde fredag.

– Som udgangspunkt synes vi, at budget-situationen i Lejre ser fornuftig ud. Nu er det erkendt, at Lejre blev ramt for hårdt af udligningsreformen, og Lejre får 13,6 mio. kroner ekstra årligt med den reviderede udligning. Det svarer til 0,3 procent, siger Venstres ordfører Lena Holm Jensen.

Ønsket fra Venstre sker blandt andet på baggrund af en ny tilskudsordning på 250 mio. kroner i Danmark for kommuner, der sætter skatten ned i 2013. De kommuner, der gerne vil have tilskud til at sænke skatten næste år, kan søge økonomi- og indenrigsministeriet om en andel af puljen.

I 2013 kan man få 75 procent af det tab, man får ved at sænke skatten, 50 procent i 2014 og 25 procent i 2016.

Læs mere i DAGBLADET Roskilde fredag.