Historiske beretninger nu ude på nettet

Fra fortællingen om Gevninge Brugs: Uddeler Christensen med lærling ( nok omkring 1950). Lejre Arkiv
Fra fortællingen om Gevninge Brugs: Uddeler Christensen med lærling ( nok omkring 1950). Lejre Arkiv

Gevninge Bylaugs vanlige sociale aktiviteter i byen har, af velkendte grunde, været på vågeblus i år. Men nu har borgerne, og alle andre, der måtte interessere sig for lokalhistorie, mulighed for at læse mere om Gevninges fortid som landsby gennem især første halvdel af 1900-tallet.

Bylavet har nemlig lagt syv historieberetninger om gamle dage i byen op på hjemmesiden www.gevningebylaug.dk. Under fanen »Historie« kan man klikke sig frem til fortællinger om Brugsen,bageren, forsamlingshuset, butikkerne, biblioteket, håndværkerne og skolerne.

– Det historiske materiale er samlet og beskrevet i syv hæfter af bylavets historiekyndige, Vivian Møller. Og hæfterne er

illustreret med gamle fotos, dels fra Lejrearkiverne og dels fotos, udlånt af private, oplyser oldermand Sten Bonke og tilføjer:

– God læselyst!