
Når de indsatte togbusser søndag kører i garagen, bliver der forhåbentlig ikke brug for dem igen i en rum tid fremover. Fra mandag morgen kører S-togene således igen på strækningen mellem Køge og Solrød Strand, skriver DAGBLADET Køge.
Det fortæller både Køge Kyst og Banedanmark, der hver især har udført arbejde under sporspærringen, som trådte i kraft den 12. juni. I begge projekter er arbejdet gået helt efter planen, lyder det.
Banedanmarks arbejde med den nye København-Ringsted-bane og anlægningen af perronerne ved den kommende Køge Nord Station er endda gået bedre end forventet, fortalte man for et par uger siden i nærværende avis.
– Derfor bliver vi færdige til tiden med vores del af sporspærringen, og der har ikke været uforudsete problemer undervejs, siger Mads Ullerup, kommunikationsmedarbejder i Banedanmarks København-Ringsted-baneprojekt.
Den største spærring
Umiddelbart nord for Køge Station er man som led i Køge Kyst-projektet i færd med at etablere den kommende vejtunnel under jernbanen, og også her er alt gået helt planmæssigt, fortæller Køge Kysts projektdirektør Jes Møller.
– Vi følger tidsplanen, hvilket betyder, at vi respekterer den sporspærring, der er indtil mandag morgen, så S-togsdriften kan genoptages dér, siger han.
Af de hidtidige sporspærringer i forbindelse med Køge Kyst er det da også den største og længst varende spærring, der har været tale om, fortæller Jes Møller om arbejdet med vejtunnelen. En tunnel, der vil forbinde den nordlige del af den nye Ivar Huitfeldtsvej med Værftsvej og skal stå færdig og klar til brug i efteråret 2016, skriver DAGBLADET Køge.