Galleri Kunstnerhuset har siden 2015 været navnet på et uformelt fællesskab af kreative mennesker, der udstiller i et tidligere butikslokale på Øen på Kordilgade i Kalund borg.
14 forskellige mennesker står bag de alsidige værker, der spænder fra akrylmalerier, computergenerede fotografiske værker, lerskulpturer, bemalet glas, oliemalerier og meget mere.
Jette Liebst har et lille galleri hjemme i Store Fuglede, men hun er også glad for at have fået vægplads til sine udfoldelser midt i Kalundborg.
– Jeg maler intuitivt, lytter til hvilke farver og former, der kalder på mig, når jeg sidder foran det tomme lærred, fortæller Jette Liebst, som udover malerier også laver drømmefangere og andre ophæng af træpinde, snor, glasperler og fjer.
– Jeg kalder dem lysengle, siger Jette Liebst.

Mona Martinsen er også ny i Kunstnerhuset, og derfor har hun fået lov til at brede sig på væggene nærmest butiksvinduerne – med store billeder i klare farver. Her kigger et par giraffer frem på kortet over Afrika, der flyver en tukan, og så er der mere abstrakte former med store blå, hvide og røde felter.
René Gregers Nielsen er gammel i gårde, for han var i sin tid initiativtager til at oprette galleriet sammen med Kirsten Kot.
– Vi var på et tidspunkt 25 med, og vi kan godt være lidt flere igen, 20 er et godt tal, siger René Gregers Nielsen.
Udstillerne udgør ikke en egentlig forening, men er mere et uformelt fællesskab. Men ideer er der nok af.
– Vi har haft flere workshops med undervisning i forskellige teknikker, fortæller René Gregers Nielsen.
Jette Liebst kender nogen, der gerne vil optræde med musik og digtoplæsning. Så det kan nok blive næste trækplaster.


