Høng var vært for kyndelmisseturneringen

Høng var vært for kyndelmisseturneringen

Høng Bridgeklub var i weekenden værter ved kyndelmisseturneringen. Privatfoto

72 bridgespille fra 15 sjællandske klubber havde søndag den 5. februar fundet vej til Høng, hvor Høng Bridgeklub var arrangør af klubbens årlige kyndelmisseturnering.

Spillerne kom fra Hornbæk i nord til Næstved i syd.

Turneringen blev holdt i Høng Bridgeklubs lokaler i Foreningernes Hus, det tidligere rådhus i Høng.

Et så stort arrangement kræver god planlægning, men bestyrelsen har arbejdet godt sammen, ligesom flere andre medlemmer af klubben også stillede op som hjælpere, siger formand Høng Bridgeklub Sonja Rasmussen, der siden 2010 har stået i spidsen for bridgeklubben.

Mange spillere udtrykte, at det var et godt arrangement, og at de havde haft en dejlig dag med et fint traktement. – Kun var der lidt utilfredshed med kortene, men det var humoristisk ment, griner Sonja Rasmussen.

En glad formand, en glad bestyrelse og glade hjælpere kunne afslutte dagen med at uddele 48 vinpræmier.

Næste år holdes der igen kyndelmisseturnering, det bliver den 4. februar.

Fra venstre er det vindere af C-rækken Lene Baunegaard Danielsen og Lene Merry, Høng BK, derefter vindere af A-rækken Jack Johansen og Steen Larsen, Frederikssund BK, forrest er vindere af B-rækken Eva Gram og Børge Gram, yderst til højre formand Sonja Rasmussen.

CK