Hjertestarter skal udendøre

Foto: Jan Holm
Høng Varmeværk søger sponsorer til montering af deres hjertestarter, der fremover skal hænge udenfor, så den kan nås døgnet rundt. Driftsleder Henrik Rohda (tv.), Jørgen Junge (Dinalarm.dk) og Brian Larsen, ssp-medarbejder. Foto: Jan Holm
Høng Varmeværk søger sponsorer til montering af deres hjertestarter, der fremover skal hænge udenfor, så den kan nås døgnet rundt. Driftsleder Henrik Rohda (tv.), Jørgen Junge (Dinalarm.dk) og Brian Larsen, ssp-medarbejder. Foto: Jan Holm

Det nytter ikke at have syv hjertestartere i en by, hvis man ikke kan nå dem, når der er brug for dem. Så i Høng kan man håbe, at eventuelle hjertestop sker inden for den normale åbningstid. Udenfor den er hjertestarterne låst inde.

Men på Høng Varmeværk har man besluttet at flytte sin hjertestarter udendøre, så alle kan få adgang til den døgnet rundt.

– Vi mangler blot at finde nogle sponsorer, der kan donere ialt 6.000 kroner til et skab til hjertestarteren, siger driftsleder Henrik Roh­de.

Problemet er, at når ulykken er ude, og man skal bruge en hjerterstarter, har man travlt. Derfor skal man optimalt kunne komme til hjertestarteren i en fart, siger Jørgen Junge fra alarmfirmaet DinAlarm.dk, der laver hvis alarmerings-app netop bruges til at tilkalde andre mennesker, der er i nærheden.

Man kan henvende sig til Jørgen Junge om et eventuelt sponsorat.

I Høng er der syv hjertestartere. Seks af dem optræder aktuelt på Trygfondens hjemmeside hjertestarter.dk. Den syvende, der tilhører Ældre Sagen i Høng, hænger på en væg i Høng Centret ved apoteket. Den er ikke sat på Trygfondens liste over hjertestartere.