Få et gensyn med gangsterkomedien ‘Blinkende Lygter’

Den ikoniske film, Blinkende Lygter, bliver vist i forbindelse med klassisk tirsdag i Kulturium.
Den ikoniske film, Blinkende Lygter, bliver vist i forbindelse med klassisk tirsdag i Kulturium.

ISHØJ: "Det er en syg høne, der har lagt det æg, dér."

Gangsterkomedie-hittet 'Blinkende lygter', som fyldte biografsale landet over i 2000 og vandt publikumsprisen ved årets Robert-uddeling, kan fejre 20-års jubilæum i november.

Nu kan du genopleve den udødelige klassiker på det store lærred, når Kulturium Biograf i Ishøj viser filmen den 3. november klokken 19.

Filmen har Søren Pilmark, Mads Mikkelsen, Ulrich Thomsen og Nicolaj Lie Kaas i hovedrollerne, og er instrueret af Anders Thomsen Jensen, som den 19. november har premiere på sin nyeste film 'Retfærdighedens Ryttere'. Også den film kan opleves i Kulturium Biograf.

Om Blinkende Lygter

En kuffert med fire millioner i kontanter, en sportstaske proppet med skarpladte håndvåben og en flok gavflabe på overlevelsestur langt fra deres vante omgivelser.

Velkommen til et gensyn med en sjældent velspillet actionfilm om fire kriminelle mænds venskab og deres udvikling fra hårdkogte københavner-gangstere til socialt accepterede kroværter i det sønderjyske.

Sammen med sine barndomsvenner har Torkild (Søren Pilmark) i årevis smuglet, stjålet og hælet sig gennem livet uden at nå de helt store højder. Ja, et allersidste kup skal afslutte en uglorværdig karriere og gøre ham gældfri, så et nyt liv kan begynde.

Men samme nat står han pludselig over for en alt for stor fristelse.

Billetter til 'Blinkende Lygter' koster 50 kr. og kan købes via ishojbio.dk eller i biografens billetsalg.

Ved køb af billet sikres der automatisk afstand imellem selskaberne, ønsker man derfor at sidde flere sammen, til filmen, skal billetterne købes samlet.