Video og billeder: Bjergspejdere fejrede 50 års spejderliv

Foto: Per Buurgaard Christensen

For 50 år siden blev en ny spejdergruppe dannet »ude på landet«. Det er så langt ude, at de mindste spejdere skal køres af far eller mor. Alligevel er Tuse Bjerg gruppe oppe på 70 spejdere. Torsdag fejrede bjergspejderne med base i KFUM, at to aktive mænd, Erling Jensen og Samuel Hansen for 50 år siden besluttede, at der skulle være en spejdergruppe i Tuse.

I dag holder gruppen til i Butterup med spejderhus og nu også bålhytte og shelter med hjælp af sponsorpenge. Det giver mulighed for mange flere udendørs aktiviteter. Festdagen med åbent hus viste nogle af spejderaktiviteterne som pandekagebagning over bål og de mere utraditionelle som det muntre køkken og flødebollekast.

Med til festen var mange aktive spejdere fra de mindste familiespejdere til de store i Klan De Gale Hattemagere, der også tæller spejdere fra KFUM-spejderne i Holbæk. Gruppens forældre er meget aktive og kom også til åbent hus sammen med mange tidligere spejdere. »En gang spejder, altid spejder« lød det fra Birgit Juul Hansen, Hørve. Hun var med i 1967, og begge hendes børn har også været spejdere i Tuse Bjerg Gruppen.