…at lokalpolitiker og tidligere pølsemand JACOB SCHULZE efter snart et år på boligmarkedet har indgået en betinget handel af familiens hus på Egevej i Hørsholm. De er underskrevet på en salgspris på 6,75 mio. kr. for den 170 m² store villa med tilhørende garageanlæg på 101 m². Det er et nedslag på 2,1 mio. kr. i forhold til prisen, da den første gang blev udbudt til salg i påsken 2022. Handlen er betinget af, at køber får solgt sit hus, og den gælder frem til 1. maj.
Sidste år fortalte Jacob Schulze, at familiens plan var at flytte til København og forlade barndomsbyen samt sige farvel til hvervet som folkevalgt i Hørsholm Kommunalbestyrelse for Venstre. Den del af planen bliver aktuel, hvis den betinget hushandel gennemføres. I så fald forlader de huset og Hørsholm den 1. juli og rykker til hovedstaden. Derfra træder Venstres 1. suppleant LARS FREDERIK THALBITZER ind i kommunalbestyrelsen.
…at frisør DINA SCHIMMELL, der ejer Klippestedet i Hørsholm, nu får selskab af sin tidligere kollega CHERIE (Inge Høilund), der rykker ind i salonen på Usserød Kongevej 43. Dina og Cherie lærte hinanden at kende omkring 1990, da de begge var hos Frisør Kurt på Hovedgaden. De har begge gennem årene været andre steder, og Cherie har senest haft forretning på Nivå Havn og været udkørende frisør. Nu genforenes de to i Klippestedet, hvor Dina har været fast frisør, da det hed Ibens Klippested, og hun overtog salonen for et par år siden, da ejer IBEN SCHOV MØLLER døde i 2020 efter tids sygdom. Cherie tilbyder også i den nye konstellation at køre ud til kunderne, hvis de ikke har mulighed for at komme i salonen.
Artiklen fortsætter under foto…

…at sangerinden STINE BRAMSEN, der privat bor i Humlebæk, på Kvindernes Kampdag 8. marts annoncerede ’The Acoustic Tour’, hvor hun til efteråret rykker ud på de danske spillesteder med et hold af landets bedste kvindelige musikere. På turnéen rammer den tidligere Alphabeat-frontfigur Kulturhus Trommen lørdag den 7. oktober. Med i bandet har hun KAJSA VALA (guitar), EMILIE ESPICHICOQUE (trommmeslager og percussionist) og ANJA KULYOVA (bas).
– Jeg startede karrieren i et drengeband, som jeg både boede, turnerede og lavede plader med. Nu har jeg lyst til at prøve, at være omkring kvinder både på og bagved scenen, og se hvordan det er, og hvad det gør ved mig og musikken live, udtaler Stine Bramsen, der lige nu er aktuel med sit anmelderroste soloalbum ’Blonde & Blank’.
Artiklen fortsætter under foto…

…at Hørsholmfirmaet BÜLOW HUSE A/S fredag fejrede 10 års jubilæum. Direktør KARSTEN BÜLOW og hans hustru LAILA markerede det med festligheder i KDYs lokaliteter (over MASH) på Rungsted Havn, hvor de bl.a. havde det kendte Kim Larsen-band GASBOX til at spille. Bülow Huse A/S har siden starten markeret sig med at opføre nogle af markedets mest kvalitetsbevidste enfamiliehuse.
Artiklen fortsætter under fotos…


…at Hørsholm Senior Idræt har sejret i en flere måneder lang badmintonturnering for hold i DGI-regi for Midt- og Vestsjælland. De fire vindende ketcherspillere fra Hørsholm er NIELS BLOM, STEEN NORD, NIELS KIRCHNER MØRK og FREDDY HOLGERSEN. De vandt suverænt deres række, der talte 34 hold fra hele Sjælland og Lolland Falster. På nær en uafgjort i en kampserie, tæller de kun lutter sejre.
Artiklen fortsætter under foto…

…at 568 børn fra Hørsholm går forrest og er med til samle skrald i naturen, når Danmarks Naturfredningsforenings årlige affaldsindsamling og store forårsrengøring løber af stabelen i næste uge fra 20. til 24. marts. I alt skal 188.000 børn fra skoler og dagtilbud fra hele landet ud at samle affald, og det er rekordmange. I weekenden 25.-26. marts kulminerer affaldsugen med hundredvis af offentlige affaldsindsamlinger.
