Mand anholdt for vold

En 40-årig mand fra Hillerød blev torsdag kl. 16.09 udsat for vold, da en 37-årig mand fra Hillerød slog ham to gange i ansigtet, skriver Nordsjællands Politi i sin døgnrapport. Det skete på Bøgevej i Hillerød.

Den 37-årige mand blev kort efter, klokken 16.26, anholdt i sin bopæl i nærheden af gerningsstedet. Han er blevet sigtet for vold, oplyser politiet.

Politiet har pt. ikke yderligere informationer om, hvad årsagen til volden var, eller hvad deres indbyrdes relation er. Dette er noget af det, de skal have klarlagt i forbindelse med efterforskningen af sagen, skriver politiets pressetjeneste i en mail til avisen.

Kontakt redaktionen

På Hillerød Posten og Frederiksborg Amts Avis bestræber vi os altid på at lave historier, der betyder noget for dig. Så har du en ide til en artikel eller et tip, så send en mail til redaktionen på hillerod@sn.dk eller ring til os på telefonnummer 8888 4303.

Du kan også kontakte vores journalister direkte på nedenstående mailadresser:

Martin Warming, redaktør, martin.warming@sn.dk

Janne Mulvad, journalist, janne.mulvad@sn.dk

Mette Dolmer Thygesen, journalist, mette.thygesen@sn.dk

Johanne Wainø Topsøe-Jensen, journalist, johanne.wainoe@sn.dk

Per Skovkjær Sand, journalist, per.sand@sn.dk