200 frivillige samlede næsten 180.000 kroner ind i Hillerød

Der blev indsamlet 178.417 kroner i Hillerød Kommune til Folkekirkens Nødhjælps arbejde

200 frivillige samlede næsten 180.000 kroner ind i Hillerød

Over 200 frivillige samlede søndag ind i hele kommunen til Folkekirkens Nødhjælp. Pressefoto: Bax Lindhardt

Søndag den 12. marts gik over 200 frivillige børn, konfirmander, FDF’ere og voksne rundt i Hillerød Kommune i det dejligste solskinsvejr for at samle ind til Folkekirkens Nødhjælps arbejde.

De samlede i alt 178.417 kroner ind i kommunen til jordskælvsofre i Syrien, krigens ofre i Ukraine og tørkeramte i Afrika.

På landsplan blev der samlet hele 11 millioner kroner ind til Folkekirkens Nødhjælp. Man kan stadig sende et bidrag på mobilepay 114400.

Resultatet fra de enkelte sogne:

Grønnevang 11.600

Hillerød 8.635

Nødebo og Gadevang 29.044

Nørre Herlev og Uvelse 22.308

Præstevang 16.580

Slotssognet 40.068

Tjæreby/Alsønderup 17.480

Ullerød 32.702

Kontakt redaktionen

På Hillerød Posten og Frederiksborg Amts Avis bestræber vi os altid på at lave historier, der betyder noget for dig. Så har du en ide til en artikel eller et tip, så send en mail til redaktionen på hillerod@sn.dk eller ring til os på telefonnummer 8888 4303.

Du kan også kontakte vores journalister direkte på nedenstående mailadresser:

Martin Warming, redaktør, martin.warming@sn.dk

Janne Mulvad, journalist, janne.mulvad@sn.dk

Mette Dolmer Thygesen, journalist, mette.thygesen@sn.dk

Johanne Wainø Topsøe-Jensen, journalist, johanne.wainoe@sn.dk

Per Skovkjær Sand, journalist, per.sand@sn.dk