Mens FC Helsingør stadig har muligheden for at rykke op, så skal Hillerød kæmpe om at undgå at rykke ned.
Helsingørs kampe i oprykningsspillet
Fredag 31. marts klokken 19.00: FC Helsingør-Vendsyssel
Søndag 9. april klokken 13.00 eller 14.00: Hvidovre-FC Helsingør
Fredag 14. april klokken 19.00: FC Helsingør-Næstved
Fredag 21. april klokken 19.00: FC Helsingør-Sønderjyske
Søndag 30april klokken 15.00: Vejle-FC Helsingør
(Ikke programsat endnu): Næstved – FC Helsingør
(Ikke programsat endnu): FC Helsingør – Hvidovre
(Ikke programsat endnu): Vendsyssel – FC Helsingør
(Ikke programsat endnu): FC Helsingør – Vejle
(Ikke programsat endnu): Sønderjyske – FC Helsingør
Grundspillet er slut, og nu er 1. division delt over i to. Mens FC Helsingør endte i top seks og skal spille mod de bedste hold i rækken, så skal Hillerød, der endte som nummer syv, spille mod de dårligste hold i 1. division.
Men først mødes de to hold i en træningskamp 28. marts på Helsingør Stadion. Det er bare tre dage før, Helsingør tager imod Vendsyssel i slutspillet, og fire dage før Hillerød tager imod Fremad Amager.
Helsingør har to gange spillet mod Vendsyssel i grundspillet, og det var med svingende succes. I oktober fik Helsingør en øretæve i Vendsyssel på 4-1, hvilket var en af Helsingørs dårligste kampe i efteråret.
Hillerøds kampe i kvalifikationspillet
Lørdag 1.april klokken 13.00: Hillerød-Fremad Amager
Mandag 10. april klokken 13.00: Hobro-Hillerød
Lørdag 15. april klokken 14.00: Hillerød-Nykøbing FC
Søndag 23. april klokken 13.00: HB Køge-Hillerød
Lørdag 29. april klokken 14.00: Hillerød-Fredericia
(Ikke programsat endnu): Fremad Amager-Hillerød
(Ikke programsat endnu): Nykøbing-Hillerød
(Ikke programsat endnu): Hillerød-HB Køe
(Ikke programsat endnu): Fredericia-Hillerød
(Ikke programsat endnu): Hillerød-Hobro
Den omvendte kamp på Helsingør Stadion var noget mere kedelig, og den endte 0-0. Det er Helsingørs hidtil eneste uafgjorte kamp i hele grundspillet.
Hillerød har naturligvis også spillet to gange mod Fremad Amager. Den første blev spillet på Amager i starten af september, og her vandt gæsterne en smal 1-0-sejr.
Men på hjemmebanen i Hillerød i slutningen af oktober tog Christian Lønstrups tropper revanche, da de vandt hele 3-0.
Træningskampen mellem Helsingør og Hillerød spilles altså 28. marts klokken 15.00, og der er gratis adgang.